Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Kuzey Kore’de AIDS Vakaları: Pyongyang’a Göre Yok, Uzmanlara Göre Yaygın

Kuzey Kore’de AIDS Vakaları: Pyongyang’a Göre Yok, Uzmanlara Göre Yaygın

25 Haziran 2019

Kuzey Koreli yetkililer, ülkelerini HIV virusunun bulaşmadığı, AIDS vakalarının olmadığı ülke olarak tanıtsa da uzmanlar aksini söylüyor. Geçen yıl aralık ayında, Dünya AIDS Günü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte, hükümet yetkililerinin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün o dönemdeki Kuzey Kore temsilcisi Thushara Fernando, dış dünyadan kopuk yaşayan ülkede AIDS hastalığının görülmediğini öne sürerek kutlama yapmıştı.

Kuzey Kore ve ABD’li uzmanların hazırladığı bir rapordaysa 2018 yılında 8 bin 362 kişinin HIV virusu taşıdığı, Kuzey Koreli sağlık yetkililerinin artan AIDS riskini, kamuoyuna duyurmadan takip ettiği kaydedildi.

Bilim dergisi Science’da, yayımlanan habere göre ilk vaka 1999 yılında kayda geçti, sonrasında virus hızla yayıldı.

Söz konusu araştırma, Kuzey Koreli sağlık uzmanlarının ABD’li meslektaşları ile iletişime geçip endişelerini paylaşmasıyla başlatıldı. Ekip ülkenin en ücra noktalarına kadar ulaşarak HIV virusunu taşıyanlarla görüştü, hastalığın boyutunu anlamaya çalıştı.

Raporu hazırlayanlar uluslararası topluma AIDS ile mücadelede Kuzey Kore’ye yardım çağrısında bulunuyor zira vakaların sayısının artması ve açığa çıkmasıyla Pyongyang rejiminin, hastalığı önleme gerekçesiyle virusu taşıyanları mahkum, hatta sınır dışı etme gibi uygulamaları hayata geçirmesinden endişe ediliyor.

Haber İçin [Tıklayınız]