Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Dünyada 12 Kişide Olan Ödül Türk Bilim İnsanına Verilecek

Dünyada 12 Kişide Olan Ödül Türk Bilim İnsanına Verilecek

3 Aralık 2018

İstanbul Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, Dünya Nefroloji Derneği’nin en önemli ödüllerinden International Society of Nephrology (Bywater) ödülüne layık görüldü.

Dünya Nefroloji Derneği’nin en önemli ödüllerinden International Society of Nephrology (Bywater Awards) ödülü 1991 yılından bu yana sadece 12 bilim insanına verildi. Ödül, dernek tarafından 2019 yılı içerisinde takdim edilecek. Sever, 2019 Nisan ayında Avustralya’da yapılacak olan Dünya Nefroloji Kongresine davet edildi. Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever’in üstün başarısının başta eğitim verdiği tıp fakültesindeki genç bilim insanları olmak üzere Türkiye’de bilimsel çalışma yapanlara umut ve ilham kaynağı olacağı düşünülüyor.

Akut Böbrek Yetmezliği ve Crush (Ezilme) Sendromu alanında çalışmalar yürüten Sever, 1999 Gölcük Depremi’nde de bu çalışmalarıyla birçok sağlık çalışanına eğitim vererek böbrek yetmezliğine bağlı ölümlerin azaltılmasına katkı sağlamıştı.

CRUSH SENDROMU NEDİR?

Crush Sendromu; iş ve trafik kazalarındaki darbeler, çığ düşmesi ile kar kitlesinin altında kalma ve deprem gibi afetlerde ezilme biçiminde yaralanma, uzun süreli sıkışma ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkan belirgin doku zedelenmesi ve kas nekrozuna yol açan durum. Kasların aşırı derecede ezilmesi, hızlı ve etkili bir tedavi uygulanmadığı durumda ölümle sonuçlanabilecek bir sürece ilerleyebiliyor. Akut Böbrek Yetmezliğine (ABY) zemin hazırlıyor. Ayrıca çok ağrılı ve ödemli uzuvlar, hiperpotasemi, hipokalsemi, hipovolemik şok ve kardiak aritmiler gibi klinik tablolar gelişebilir.