Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Türkiye Antibiyotik Felaketinin Eşiğinde

Türkiye Antibiyotik Felaketinin Eşiğinde

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, yanlış ve aşırı antibiyotik kullanımına bağlı gelişen dirençli bakteriler nedeniyle, dünya genelinde her yıl Erzurum’un nüfusu kadar insanın (760 bin) kaybedildiğini belirterek, “Bu tablo değişmez ise 20 yıllık dönemde tıbbın iflası söz konusu olacak. Dirençli bakteriler nedeniyle önümüzdeki yıllarda kemoterapi, organ nakli ve büyük ameliyatlar yapılamaz hale gelecek. Ankara’da bin 44 vatandaşımızla yaptığımız son ankette  yüzde 65’lik kesim  antibiyotik direncini hiç duymadığını söylerken, halkımız, basit viral enfeksiyonlarda bile antibiyotik kullanmaya eğilimli. Vatandaşın dörtte biri doktoruna antibiyotik reçete etmesi için baskı yaparak başarıya ulaştığını ifade ediyor” dedi.

Seferberlik uyarısı

Milliyet’e konuşan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı ve Avrupa Klinik Mikrobiyoloji Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül ise Türkiye’nin felaketin eşiğinde olduğunu ifade ederek, “Hem hekimlerin, hem vatandaşların bilinçli olması için seferberlik ilan edilmeli. Vatandaşın gözünde antibiyotik yazmayan hekim makbul sayılmıyor. Bu yanlış algının kırılması için topyekün mücadele gerekiyor” diye konuştu.

Haber İçin [Tıklayınız]

 

‘Türkiye’de 10 reçetenin en az 3’ünde antibiyotik var’

13 Kasım 2018

KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Türkiye, OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik tüketiminin en fazla olduğu ülke. 10 reçetenin en az 3’ünde antibiyotik olduğu biliniyor” dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, KLİMİK tarafından 13-19 Kasım Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla Taksim’de bir otelde düzenlenen basın toplantısında, antibiyotik direncinin tüm dünyada önemli bir sorun olduğunu belirtti.

Geçen hafta açıklanan OECD raporunda dünya genelinde bakterilerin antibiyotiklere karşı giderek direnç kazandıklarının ortaya konduğunu aktaran Azap, OECD ülkeleri arasında antibiyotik direnci en yüksek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı.

Antibiyotik dirençli bakteriler nedeniyle enfeksiyonların tedavisinde zorlandıklarını dile getiren Azap, “Tedavi etmekte zorlandığımız enfeksiyonlar nedeniyle hastaları kaybediyoruz. Yapılan araştırmalar, yılda 750 bin kişinin antibiyotik dirençli bakteriler nedeniyle öldüğünü gösteriyor. 2050 yılına gelindiğinde yılda 10 milyon insan, antibiyotik dirençli bakteriler nedeniyle hayatını kaybedecek. Bu bütün trafik kazaları ve kanserlerin toplamından daha fazla bir rakama işaret ediyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, insanlığın önündeki en büyük sağlık tehdidinin antibiyotik dirençli bakteriler olduğunu ifade ediyor.” diye konuştu.

“ANTİBİYOTİK TÜKETİMİNİN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE”

Azap, 2030 yılına gelindiğinde antibiyotik dirençli bakterileri tedavi etmek için dünya genelinde harcanacak paranın 3.5 trilyon dolar olduğunu kaydetti.

Antibiyotik direncinin gelişmesinde en önemli faktörün antibiyotiklerin yaygın ve gereksiz kullanımı olduğuna dikkati çeken Azap, şöyle devam etti:

“OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik tüketiminin en fazla olduğu ülke Türkiye. 10 reçetenin en az 3’ünde antibiyotik olduğu biliniyor. Bu yoğun tüketimin sonucu olarak da direnç oranları diğer ülkelere oranla oldukça yüksek. Üstelik direnç sadece hastanelerde değil, toplumda gelişen basit enfeksiyonlarda da tedavi güçlüğüne neden oluyor. Dirençli bakteri enfeksiyonu riski nedeniyle bugünlerde kolaylıkla yapılan organ nakilleri, kanser kemoterapileri ve büyük ameliyatlar yapılamayacak.”

“TÜRKİYE’DE ANTİBİYOTİKLER REÇETESİZ VERİLMİYOR”

Prof. Dr. Azap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de akılcı antibiyotik kullanımını sağlamak için yoğun bir çaba olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’de artık antibiyotikler reçetesiz verilmiyor. Bu gereksiz antibiyotik kullanımını azaltmak için çok önemli. Antibiyotiklerin yan etkilerini bilmeyen çok sayıda vatandaşımız hekimlere antibiyotik yazmaları konusunda ısrarda bulunuyor. Solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 80-90’ı virüslerden kaynaklanır. Antibiyotikler virüse etki etmez. Bağışıklık sistemini güçlendirmezler, tersine vücuttaki faydalı bakterileri de öldürerek, bağışıklık sistemini zayıflatırlar. Bu yüzden doktor önermedikçe kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır.”

Haber İçin [Tıklayınız]

 

13-19 Kasım “Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası” kapsamında KLİMİK Derneği tarafından bilinçlendirme toplantısı düzenlendi. KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, halkı antibiyotik kullanımı konusunda uyararak, ” Bakteriler direnç geliştirmek konusunda o kadar yetenekli ki artık günümüzde tıbbın geliştirdiği tüm antibiyotiklere dirençli bakteriler ile karşılaşıyor. Tüm ilaçlara dirençli bu bakteriler ölümlere neden oluyor. Günümüzde bakteriler nedeniyle yılda yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor” dedi.

Antibiyotikler, 1940’lı yıllardan beri kullanılan, bakterilerin neden olduğu ölümcül ve bulaşıcı hastalıkları iyileştirmek için kullanılan ilaçlar olarak bilinir. Antibiyotikler sayesinde son 75 yılda ortalama insan ömrünün uzadığı, milyonlarca hayatın kurtulduğu da bilinir. Ancak antibiyotiklerin kullanılması ile birlikte bakteriler direnç geliştirmeye başladı.Direncin gelişmesinde en önemli faktör antibiyotiklerin çok yaygın ve gereksiz yere kullanılması. Günümüzde dirençli bakteriler nedeniyle yılda yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor.

Haber İçin [Tıklayınız]

 

İlgili Diğer Haberler

https://www.haberler.com/antibiyotikte-beklenen-tehlike-yilda-10-milyon-11432748-haberi/

https://www.haberler.com/2050-de-yilda-10-milyon-insan-olecek-11432421-haberi/

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/588527.aspxhttps://www.haberturk.com/turkiye-de-10-recetenin-en-az-3-unde-antibiyotik-var-2219290

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-prof-dr-alpay-azap-10-recetenin-en-az-3unde-antibiyotik-yazili-11-681-79203.html

http://www.yeniasya.com.tr/aile-saglik/10-recetenin-en-az-3-unde-antibiyotik-var_478174