Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Balıkesir’de Kuduz Alarmı

Balıkesir’de Kuduz Alarmı

11 Kasım 2018

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı kırsal Sarılar Mahallesi’nde Ahmet Bayır’a ait bir ineğin kuduzdan ölmesi, yetkilileri harekete geçirdi.

4 gün önce ölen ineğin kuduz olduğu laboratuvarda yapılan incelemeyle kesinleşirken, mahalle karantinaya alındı. Mahalleye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı, aşılama çalışması başlatıldı.

Burhaniye Tarım ve Orman Müdürlüğü veterinerleri Sarılar Mahallesi ile çevresinde yer alan Hacıbozlar ve Kırtık mahallelerinde aşılama ve ilaçlama yaparken, ilçe belediyesi de çalışmalara destek oldu.

Sarılar Mahallesi’nde 2 aylık karantina uygulanacağını belirten Belediye Veteriner Hekimi Emrah Güleç, ” Sarılar Mahallesi’nde bir inekte kuduz tespit edilmesi ile birlikte karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı. Mahallede şüpheli bir şekilde ölen bir ineğin kuduz olduğu İstanbul Pendik Laboratuarı tarafından tespit edildi. Bunun üzerine arkadaşlar aşılama çalışmalarına başladı. Çalışmalar 2- 3 günde tamamlanacak. Çalışmalara belediye olarak biz de destek veriyoruz” dedi.

Sarılar, Hacıbozlar ve Kırtık mahallelerinde yaklaşık 750-800 baş hayvanın aşılanacağı belirtildi.

Haber İçin [Tıklayınız]