Şifremi Unuttum

Prof. Dr. Ayşe Willke: Çalışmak, İnsana İhanet Etmeyen Tek Şey!

Prof. Dr. Ayşe Willke: Çalışmak, İnsana İhanet Etmeyen Tek Şey!

26 Eylül 2018

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzun yıllar görev yapan öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu, emekli oldu. Prof. Topcu için KOÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda tören düzenlendi.

Törene Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk’ün yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğrenci, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

REKTÖR HÜLAGÜ’DEN ÖVGÜLER
Tören, Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu’nun özgeçmişine dair kesitlerin fotoğraflar eşliğinde aktarılmasıyla başladı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu’nun hem Kocaeli Üniversitesi, hem de Türk tıp camiası için önemli bir isim olduğunu söyleyerek, “Hekimliği kadar, akademisyenliğiyle de tüm camiamızın iltifatına mazhar olan, yayınlamış olduğu ‘Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji’ isimli kitabıyla birçok tıp öğrencisine ve meslektaşımıza yol gösterici olan, çok sayıda ödüle layık görülen hocamız mesleğine değer katmış önemli bir isimdir” dedi.

Hekimliğin yıllar içinde bir meslek değil yaşam biçimine dönüşerek, insanın karakterine sirayet ettiğini aktaran Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Kanaatimce Hocamız da bu durumu en iyi benimsemiş örneklerden biri olarak, emekli olmasına karşın hem alanımıza, hem de aziz milletimize hizmet etmeye devam edecektir. Ben bir meslektaşı olarak şahsım adına, rektör olarak üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına hocamıza tüm emek ve çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilik yıllarında Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu’nun, hocası olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, “Hem öğrencisi hem asistanı olarak kendisinden çok şey öğrendim. Her zaman bir büyüğüm, bir hocam olarak görmüşümdür. Bugün de aramızdan ayrılıyor, bir burukluk var ama kendisine emeklik yaşantısında mutluluklar diliyorum” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan “Tıp Fakültesi’nden bir hocamızı yeni bir yaşama uğurluyoruz. Tıp fakültesine ve üniversitemize önemli katkılar vermiştir. Tüm katkıları, emekleri ve çalışmaları nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu hep güler yüzlü bir insan. Görevlerini başarıyla gerçekleştirmek için gayret gösterirdi. Sadece görevi olarak değil, gönüllü olarak da hastanemize büyük katkıları olmuştur.” dedi.

1999’DAN BERİ KOÜ’DE
Törende son olarak konuşan ve herkese teşekkür eden Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu, şunları söyledi: “Kocaeli Üniversitesi’ne 1999 yılında kendi isteğimle geldim. İyi ki geldim, iyi ki sizlerle tanıştım. Birlikte zor günleri aştık, o günden bugüne geldik. Öğretim üyesi olarak iki konu benim için çok önemliydi. Hasta hizmeti ve eğitim. Çünkü bunları ihmal ederseniz telafisi olmuyor. Doçent olmak, profesör olmak her ne kadar verilen emeğin bir karşılığı olsa da, esas önemli olan o unvanların içini doldurmak, o unvanlara değer katabilmektir. Çalışmak, insana ihanet etmeyen tek şeydir. Bu yüzden insan elinden gelenin en iyisini yapmalı, yapamadıkları için de üzülmemeli.”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) önceki başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Yılmaz, Mikrobiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Birsen Mutlu, Dr. Özlem Güler, törende Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu hakkındaki görüşlerini aktarırdı. Tören, Prof. Dr. Ayşe Willke-Topcu’ya çeşitli hediyeler ve çiçek takdim edilmesiyle sona erdi.

Haber İçin [Tıklayınız]