Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

SGK, Sayıştay Denetiminden Çıkarıldı

SGK, Sayıştay Denetiminden Çıkarıldı

16 Temmuz 2018

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeniden yapılandırıldı. Sayıştay denetiminden çıkarılan SGK, tıpkı Merkez Bankası gibi hedefler belirleyecek ve bu hedeflere ilişkin 6 ayda bir kamuoyuna açıklama yapacak. Ayrıca Meclis’e de rapor sunacak.

Hürriyet‘in haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yeni yapılanmasından Merkez Bankası modeli çıktı. Yeni yapılanma kararnamesinde Sayıştay denetimine yer verilmezken, kurumun hedeflerle ilgili olarak düzenli olarak kamuoyunu bilgilendirmesi zorunluluğu çıktı. Bu sistemi şu anda Merkez Bankası enflasyon hedefleri için uyguluyor.

Cumhuriyet‘te yer alan haberdeyse Sayıştay Yasası’na dikkat çeken SGK yetkilileri, kurumun yine Sayıştay denetiminde olduğunu kaydetti. Sayıştay Yasası’nın “denetim alanı” başlıklı 4. maddesinde, Sayıştay’ın denetim alanı açıklanırken sosyal güvenlik kurumlarına da yer veriliyor. Sayıştay’ın sosyal güvenlik kurumlarını da denetleyeceği belirtiliyor. Sayıştay’ın SGKraporları kamuoyunda en fazla gündem olan raporlar içerisinde yer alıyor. Sayıştay’ın son SGK raporunda da çok sayıda eleştiri yer almıştı. Bu nedenle 2016 Yılı SayıştayDenetim Raporu’nda “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde tam 15 bulguya yer verilmişti. Raporun denetim görüşü bölümünde de, “SGK 2016 yılına ilişkin mali rapor ve tablolarının ‘Denetim Görüşünün Dayanakları’ bölümünde açıklanan nedenlerden dolayı doğru ve güvenilir bilgi içermediği kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verilmişti. Raporda kurum alacaklarının mali tablolarda tam, doğru ve zamanında muhasebeleştirilmediği ve raporlanmadığı belirtilmişti.

Açık 34 milyar!

SGK’nin açıkları da sık sık muhalefet ile iktidar arasında tartışma konusu oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçe kitapçığına göre, SGK’nin açığı her yıl artıyor. 2016 yılında 20.6 milyar lira açık veren SGK’nin bu yılın sonunda 34 milyar 45 milyon lira açık vermesi bekleniyor.

 Haberi İçin [Tıklayınız]

 

 Haberi İçin [Tıklayınız]