Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Dicle Tıp’ta Doğumuna Doktorların Girmek İstemediği HIV’li Hasta: ‘Tüm Doktorlar Öyle Değil’

Dicle Tıp’ta Doğumuna Doktorların Girmek İstemediği HIV’li Hasta: ‘Tüm Doktorlar Öyle Değil’

4 Temmuz 2018

Diyarbakır’da uzman doktorlar ile tecrübeli asistanların girmek istemediği HIV’li kadının doğumunda parmağına iğne batan asistan D.D.’nin ve bebek S.K.’nın son testlerinde HIV’e rastlanmadı. Taşıyıcısı koca ile virusu bulaştırdığı eşinde de ilaç tedavisi sonuç verdi.

Siirt’te kocasının HIV bulaştırdığı Ç.K., 4’üncü çocuğunu doğurmak için gittiği hastaneden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmişti. İddiaya göre doktorlar HIV’li kadının sezaryen operasyonuna girmek istemedi. Nöbetçi uzman doktor ve tecrübeli asistanların girmek istemediği operasyonu, klinik sorumlusu, yanına 3 aylık asistan D.D.’yi alarak yaptı. Ameliyat sonrası dikiş atan asistan D.D., eline iğne battığını iddia etti, hemen tedavi altına alındı. Asistan D.D. hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hastanede yaşadıkları nedeniyle büyük travma yaşadığını anlatan 4 çocuk annesi Ç.K., “Peş peşe müjdeli haberler aldık. Tedavimiz o hastanede sürüyor. Tüm doktorlar da öyle değil. Dava da açmadık. Bundan sonra o kötü günleri dahi hatırlamak istemiyorum” dedi.

Olayla ilgili idari soruşturmada 3 profesörden oluşan komisyon ifade alma işlemlerini tamamladı. Raporun, bu ay içinde rektörlüğe sunulacağı öğrenildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise idari soruşturmanın tamamlanmasını bekliyor. Bu arada Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, geçen hafta kadın doğum kliniğindeki asistanlara başarı belgesi verdi.


Haberi için [Tıklayınız]