Şifremi Unuttum

10. Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu Başladı

10. Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu Konya’da başladı

Konya’da 7 farklı konu başlığında 14 farklı olgunun tartışılacağı ‘10. Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu’ başladı.

Bir otelde düzenlenen simpozyumda konuşan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, “Hepatit C hastalığı, Hepatit C virusunun neden olduğu karaciğeri tutan bir infeksiyon hastalığıdır. Karaciğerde ilerleyici iltihabın oluşması sonucunda kronik hepatit bir diğer adıyla müzmin hepatit ilerleyen dönemlerde siroz ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlara yol açabilen bir hastalık. Müzmin hepatit dediğimiz durum vakaların yaklaşık yüzde 75 ila 85’inde gördüğümüz durumdur. Bu vakalarda ilerle yen dönemlerde yaklaşık 20 yıl içerisinde yüzde 10 ila 20 oranında karaciğer sirozu ve sirotik olgularda da yıl içerisinde yüzde 1 ila 5 gibi karaciğer kanseri gelişme olasılığı olan bir hastalık. Önemli olan bu hastalıkla ilgili farkındalığın olması ve risk gruplarının mutlaka ve mutlaka taranması gerekir. Çünkü bugün tüm dünyada etkili kabul edilen direk etkili ajanlar dediğimiz ilaçların bir grubu ülkemizde geri ödeme kapsamında ve günümüzde kronik Hepatit C artık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun toplumda mutlaka yayılması ve halkın bilinçlendirilmesinin sağlanması gerekiyor” dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği çalışmaları hakkında bilgi veren Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Neşe Demirtürk, “Viral Hepatit Çalışma Grubu, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneğinin çalışma gruplarından bir tanesi. Ülkemizde viral hepatitler ile ilgili farkındalığın artması, hekimler arasında bilgilerin daha aktif bir şekilde yayılabilmesi, bu hastalığın yeni tanı ve tedavi seçeneklerinin hekimler arasında bilgilendirilebilmesi için birçok faaliyete imza atan çalışma grubu. Birçok eğitim faaliyetleri, halkı bilgilendirme toplantıları ve bu arada bilimsel yayınlarda yapılıyor. En son da direk etkili anti viral ilaçların ülkemizde ki kullanımı ile ilgili tüm ülkemizden infeksiyon hastalıkları hekimlerinin tedavi verdikleri hastaların bilgilerinin bize ilettiği bir çalışma yaptık. Bu çalışma da bin 370 tedavi edilen hastaya ulaştık. Başarı şansımız da yüzde 96 ila 100’ e ulaştı. Bu tedaviler eğer hastaya ulaşabilirse gerçekten çok etkin sonuçlanan tedaviler. Bizde Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Viral Hepatit Çalışma Grubu olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda birçok toplantı düzenleniyor. Bunlardan en sonuncusu şuan Konya’da gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Prof. Dr. Onur Ural, Türk Klinik ve Mikrobiyoloji İnfeksiyon Hastalıkları Derneğinin Konya’da 10. Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu düzenlediğini belirterek, “Türk Klinik Ve Mikrobiyoloji İnfeksiyon Hastalıkları Derneğinin bir hepatit çalışma grubu Konya’da ‘ 10. Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu’ düzenliyor. Bu simpozyum düzenli aralıklarla her yıl tekrarlanıyor. Bu toplantıya 128 katılımcı var. 45 kişi oturum başkanı ve konuşmacı olarak katılmakta. 7 farklı konu başlığında 14 farklı olgu tartışılmakta. Buradaki konular viral hepatitlerde akut olgular, kronik ya da müzmin olgular nasıl gelişmekte, yenilikler neler? Tanı yöntemleri ve yeni tedavi yöntemleri. Farklı yerlerden katılan infeksiyon hastalıkları klinik mikrobiyoloji uzmanlarının farkındalığını artırmak, bilgilerini tazelemek için yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘10.Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu’ 13 Mayıs Pazar gününe kadar devam edecek.


Haber İçin [Tıklayınız]

 

Konya’da Ulusal Viral Hepatit Simpozyumu

11 Mayıs 2018

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından organize edilen 10. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu Konya’da başladı.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Ural, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl gerçekleştirilen sempozyuma bu yıl 128 kişinin katıldığını söyledi.

Oturumlarda 45 kişinin konuşmacı olarak yer aldığını belirten Ural, “7 farklı konu başlığında, 14 farklı olgu tartışılıyor. Tanı ve tedavi yöntemleri konuşuluyor.” dedi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk ise, sempozyumun, deneyimlerin hastalara ulaşması açısından önemli olduğunu söyledi.

Haber için [Tıklayınız]

 

İlgili Diğer Haberler:

http://www.haber7.com/konya/2622668-konyada-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu

http://www.haberturk.com/konya-haberleri/60753865-konyada-10-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-basladi

http://www.milliyet.com.tr/konya-da-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-konya-yerelhaber-2791974/

https://www.haberler.com/konya-da-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-10840417-haberi/

http://www.memleket.com.tr/konyada-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-1393852h.htm

http://beyazgazete.com/haber/2018/5/11/konya-da-10-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-basladi-4481382.html

https://www.haberler.com/konya/gundemi/konya-da-ulusal-viral-hepatit-sempozyumu-2.htm