Şifremi Unuttum

‘Hocaların Hocaları’ndan Cerrahpaşa’ya Destek

‘Hocaların Hocaları’ndan Cerrahpaşa’ya Destek

30 Nisan 2018

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ekrem Kadri Unat Amfisi’nde “Hocaların Hocaları Anlatıyor” etkinliği düzenlendi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin emekli öğretim üyeleri Prof. Dr. Hüsrev Hatemi ile Prof. Dr. Hasan Yazıcı, fakültenin, üniversiteden ayrılarak başka bir üniversiteye bağlanacak olmasını istemeyen öğretim üyeleri ve öğrencilere destek verdi.

Konuşmalar öncesinde söz alan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Seven, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin, İstanbul Üniversitesi’nden (İÜ) ayrılması kararına ilişkin, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile telefonda görüştüklerini söyledi. Kahraman’ın konuyu incelediğini söylediğini aktaran Seven, şunları kaydetti: “Bugün telefonda görüştük ve size bir mesaj iletmemi istedi. ‘İÜ’nün bölünmesine karşıyım’ dedi. Daha önce Burhan Kuzu da aynı şekilde İÜ’nün bölünmesine karşı olduğunu ve bunu mecliste çalışacağını söylemişti. Ben de kendisine ‘Sayın Başkanım, bir öğretim üyesiyle ziyaretinize gelmek istiyoruz’ dedim. O da bana ‘Ben şu anda Ankara’ya gidiyorum meclis çalışmalarına katılmak üzere. Bu konu cebimde. Dolayısıyla gidince grup başkanvekilleriyle görüşeceğim ve bu konuyu 2 şekilde halletmek istiyoruz. Bir ya geri çekilmesi ya da Sorbonne usulü; İstanbul Üniversitesi 1, İstanbul Üniversitesi 2 şeklinde. Hangisi uygun olursa onu yapacağız’ diyerek ifade etti. Ben de kendisine ‘Bu mesajı arkadaşlarımla paylaşabilir miyim?’ diye sordum. O da ‘Evet öğrencilerinize, hocalarınıza selamlarımı iletin. İÜ’nün bölünmesine karşıyım ve bu konuda da mecliste çalışacağım’ dedi.”

Öte yandan, İÜ’nün bölünmesine karşı olan İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Tamer Demiralp, Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Prof. Dr. Yaman Tekant öncülüğünde 20 öğretim üyesi, asistanlar ve öğrenciler de etkinliğe katıldı.

Prof. Dr. Eraksoy, üniversitenin bölünmesine karşı olduklarını kamuoyuyla paylaşmak amacıyla, TBMM’ye hitaben hazırlanan bildiriyi okudu.

Bildiride, kabul edilerek kanunlaştığı takdirde İÜ’nün bölünmesiyle sonuçlanacak bu tasarının, kamu yararına olmadığı, bilimsel planlama yaklaşımına ve akademik eğilimlere açıkça aykırı olduğu ileri sürüldü.

Bildiride, planlanan bölünmeyle İÜ’nün ve dolayısıyla ülkenin zarar göreceği savunularak, “Bütünlük bozulacak, yeni oluşturulan iki üniversiteye dağıtılacak köklü fakültelerin yıllarca süren çabalar sonucu elde ettikleri uluslararası akreditasyonları heba olacak, İÜ’nün bir bütün olarak bilimsel literatüre her yıl yaptığı katkı yarıdan daha fazla oranda azalacak ve üniversitenin uluslararası sıralamalardaki yeri çok aşağılara inecektir.

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyeleri olarak, TBMM’yi oluşturan tüm 26. dönem milletvekillerimizden erken seçim öncesinde katılacakları bu son genel kurul oturumunda, İÜ’nün bölünmesiyle sonuçlanacak bu kanun tasarısını kabul etmemelerini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Çeşitli sloganlar atan öğrenciler, akademisyenler ile birlikte etkinliğin ardından fakülte bahçesinde yürüdü.


Haberi İçin [Tıklayınız]