Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Fransa’da Kuş Gribi Alarmı

Fransa'da Kuş Gribi Alarmı

Fransa’da kuş gribi alarmı

29 Kasım 2016

Fransa’da bu kış ilk kez kuş gribi virusu H5N8 tespit edildiği bildirildi.

Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’da pek çok ülkede saptanan H5N8 virüsüne Fransa’nın kuzeyinde de rastlandığı kaydedildi.

Açıklamada, virüsün, su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde 26 Kasım’da Pas-de-Calais bölgesinde yer alan Marck kentinde tespit edildiği ve yerel yetkililerin bölgede sağlık güvenliği önlemlerini artırdığı belirtildi.

Yaz sonunda Rusya’da ortaya çıkan kuş gribi, iki kıtada birden yayılıyor. Uzak Doğu’da Güney Kore’nin de yer aldığı birçok ülkede görülen salgın, son olarak Japonya’da yüksek bulaşıcı riskiyle ortaya çıktı. Japon sağlık yetkilileri, Niigata’daki çiftliklerde tespit edilen H5 virüsünün 40 tavuğu öldürmesi üzerine 310 hayvan itlaf edilmek üzere ayrıldı. Aomori’de ise ördeklerde kuş gribine rastlandı, 165 bin hayvan itlaf edilecek.

Kyodo Haber Ajansı, Niagata’daki çiftliklerin dezenfekte görüntülerini dünya ile paylaştı. Fotoğraflarda, özel giysileriyle çiftlikleri ilaçlayan ve incelemeler yapan onlarca görevli yer alıyor.

Son aylarda Hollanda, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerdeki yoğun kuş gribi salgınları nedeniyle, Fransa Tarım Bakanlığı ay başında pek çok ilave önlem almıştı.

Hürriyet_Logo_Küçük
Haberi için [Tıklayınız]

Habertürk logo
Haberi için [Tıklayınız]