Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

KLİMİK’ten Antibiyotik Farkındalık Haftası Açıklaması

dünya antibiyotiklere karşı direnç felaketi ile karşı karşıya

KLİMİK’ten Antibiyotik Farkındalık Haftası Açıklaması

15 Kasım 2016

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği  (KLİMİK) tarafından 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü ve bu yıl ilan edilen 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla  yapılan açıklamada, akılcı antibiyotik kullanımının önemine ve antibiyotik direnci tehlikesine dikkat çekildi. Anadolu Ajansı’nın da basına geçtiği açıklamaya çok sayıda mecra yer verdi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği  (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, dünyanın “antibiyotiklere karşı direnç felaketi” ile karşı karşıya olduğunu belirterek, antibiyotikleri kontrollü kullanmak gerektiğini kaydetti.

Ergönül, kullanımın fazla olmasının bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olduğunu belirterek, direnç gelişmesi sonucunda kullanılabilir etkili antibiyotik sayısının yıllar içinde azaldığını aktardı.

“Hem ülke olarak hem de dünyada ciddi bir felaketle karşı karşıyayız. Çünkü antibiyotiklere karşı direnç var. O nedenle antibiyotikleri çok kontrollü kullanmak gerekiyor” ifadelerini kullanan Ergönül, Sağlık Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle antibiyotiklerin reçetesiz verilmemesinin çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Ergönül, dernek olarak bu kararı desteklediklerini kaydetti.

Yaklaşık 6 ay önce yürürlüğe giren bu uygulamanın sürdürülmesini istediklerini belirten Ergönül, şöyle devam etti “Artık basit bir enfeksiyondan bile hastalar kaybedilebiliyor. Bunlar en fazla ağır hastalığı ve antibiyotiğe ihtiyacı olan yoğun bakımdaki hastaları etkiliyor. Yani çok basit bir idrar yolu enfeksiyonundan rahatlıkla hasta kaybedebilir noktasına geldik” dedi.

10 yeni antibiyotik geliştirilecek

Antibiyotik Direnci Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke de Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nın sloganın “Antibiyotikleri dikkatli kullanın, antibiyotikleri dikkatle koruyun” olduğunu söyledi.

Antibiyotiklerin saatinde ve uygun dozda alınmaması gibi yanlış kullanımların da bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmelerine olanak sağladığını vurgulayan Büke, Türkiye’de her üç reçeteden birinde antibiyotiklerin yer aldığını kaydetti.

Büke, ABD’de her yıl en az 2 milyon kişide çoklu dirençli enfeksiyon hastalıklarının geliştiği ve bunların en az 23 bininin kaybedildiğini belirterek, “ABD İnfeksiyon Hastalıkları Derneği 2010 yılında 10×20 inisiyatifini başlatmış ve ABD Kongresi’nin de bu konuda desteğini almıştır. Bu inisiyatifin amacı; 2020 yılına kadar dirençli bakterilere etkili 10 yeni antibiyotiğin geliştirilmesidir” diye konuştu.

Hekimlerden mesajlar

Prof. Çağrı Büke, infeksiyon hastalıkları uzmanlarının antibiyotikle ilgili farkındalık yaratmak için “Soğuk algınlığı ve gripte antibiyotik kullanma, antibiyotik direncini artırma”, “Vurur yüze ifadesi, antibiyotik içme diyorsam var bildiğim bir tanesi”, “Gereksiz antibiyotik isteme benden, buz gibi soğurum senden” , “Şimdi o elindeki o gereksiz antibiyotiği yavaşça yere bırak”, “Kullanma antibiyotiğin hasını, tutma hastanın yasını” şeklinde sloganlar hazırlayarak, gereksiz antibiyotik kullanılmaması için çağrıda bulunduklarını kaydetti.

Anadolu_Ajansı_logo

Haberi için [Tıklayınız]

 

 

ntv_logo

Haberi için [Tıklayınız]

 

 

Habertürk logo

Haberi için [Tıklayınız]

 

 

Milliyet logoHaberi için [Tıklayınız]

 

Anadolu_Ajansı_logo

Haberi için [Tıklayınız]

 

 

 

İlgili Diğer Haberler:

http://www.sondakika-24.com/tr-TR/haberler/38027/antibiyotik-oncesi-caga-donusle-karsilasabiliriz

http://www.yenihaberden.com/antibiyotik-oncesi-caga-donusle-karsilasabiliriz-249896h.htm

http://www.ulke.com.tr/saglik/haber/716552-antibiyotik-oncesi-caga-donusle-karsilasabiliriz

http://www.hedefhalk.com/prof-dr-ergonul-antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-905891h.htm

http://www.beyazgundem.com/saglik/prof-dr-ergonul-antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-h331428.html

http://www.avrupabulteni.com/prof-dr-ergonul-antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-682891h.htm

http://www.avrupabulteni.com/prof-dr-ergonul-antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-682891h.htm

http://www.stargundem.com.tr/haberler/antibiyotik-direnci-2050de-10-milyon-insanin-olumune-neden-olacak-11704/

http://www.karar.com/hayat-haberleri/prof-dr-ergonul-antibiyotik-oncesi-caga-donecegiz-307365

http://www.yenisafak.com/hayat/antibiyotik-milyonlarca-insani-oldurebilir-2564590

http://www.haber46.com/saglik/prof-dr-ergonul-antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-h216162.html

http://www.ulusalpost.com/antibiyotik-direncinden-2050-yilinda-10-milyon-insan-olebilir-59332h.htm

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/419946.aspx

Milliyet_18_Kasım_2016 (FAZLA_VE_GEREKSİZ_ANTİBİYOTİK_UYARISI)