Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Türk Böbrek Vakfı’na Ait Diyaliz Merkezinde Hepatit Bulaşması İddialarına Açıklama

Türk Böbrek Vakfı'na Ait Diyaliz Merkezinde Hepatit Bulaşması İddialarına Açıklama

Türk Böbrek Vakfı’na Ait Diyaliz Merkezinde Hepatit Bulaşması İddialarına Açıklama

Milliyet logo

12 Ekim 2016

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde Türk Böbrek Vakfı’na ait bir diyaliz merkezinde 18 hastada Hepatit C virusu tespit edildiği iddiasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Timur Erk, “Biz iki hastayla başlayan süreçte, Hepatit C virusu taşıyan hastalar artıyor diyerek bize uygun bir etik düşünce ile Sağlık Bakanlığı’na başvurduk. Komisyon komisyon inceleme yaptı ve aldığı karar yeni hasta alınmayacak, 6 aylık bir süre verilecek ve kök nedeni bulunacak. Kök nedeni bulunması bizim kendi talebimiz. Biz diyoruz ki bu nasıl oldu? Birkaç günde mi bir günde mi, kim bulaştırdı nasıl bulaştırdı. Acaba başka bir neden mi var? Dışarıdan bir müdahale mi var? Hiç bilmiyoruz” dedi.

“30 seneden beri bu vakfın başkanlığını yapıyorum, başıma daha böyle bir konu gelmemişti. Türk Böbrek Vakfı hiçbir şekilde, hiçbir yerde negatif şekilde anılmamıştır” diyen Timur Erk, “Şu anda mevcut komisyondaki uzmanlara ilaveten yurtdışından ve yurtiçinden infeksiyon uzmanları gelip kök nedenin bulunmasına hem kurulan komisyona hem de Türk Böbrek Vakfına yardımcı olurlarsa çok memnun oluruz” çağrısında bulundu.

Hastalığın diyaliz makinesinden bulaşması mümkün değil

Nefroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin “Hastalığın diyaliz makinesinden bulaşması mümkün değil” diyerek “çünkü hastanın kanı hiçbir zaman makineyle temasa girmez. Hastanın kanını alan iğnelerimiz, getiren setlerimiz, temizleyen diyalizörümüz ve tekrar hastaya veren iğnelerimiz yani kanın bulaştığı her şey tek kullanımlıktır. Kullanılır atılır, hatta toplanması ve imha edilmesi de özel şekilde yapılır. işlerimiz burada, kullandığımız malzemeler burada. Geriye dönük bütün tetkiklerimiz burada, kamera kayıtlarımız burada, buna hiç kimse, devlet bile bir sebep getiremiyor, gerçekten bilen yok, keşke bilen olsa” ifadelerini kullandı

Ayrıca, diyaliz merkezinden yapılan yazılı açıklamada da, “Tüm süreçler, diyaliz merkezimiz ile birlikte T.C. Sağlık Bakanlığı ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü kontrolü ve denetimindedir. Akut HCV(+) yayılımı konusunda Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarlarında Akut HCV(+)’li hastaların virus genotiplemesi, sekans analizi yaptırılmaktadır. Bu hastaların dördünün değerlerinde düzelme olduğu görülmekte olup, doğrulama tahlillerine devam edilmektedir. Konu vakfımızın yetkililerince de kontrol ve takip edilmekte olup, daha sonra pozitifleşen bir hasta ile birlikte toplam 18 hastamızın tedavisi için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayarak gereken her şey yapılmaktadır. Yetkililerce HCV(+) yayılımı konusunda ‘kök neden’ tespit edilmesi halinde, vakfımızca gerekli işlemler ivedilikle gerçekleştirilecektir” denildi.

Haberin Tam Metni için [Tıklayınız]