Şifremi Unuttum

Devredilen Askeri Hastanelere Komutan Geliyor

Devredilen Askeri Hastanelere Komutan Geliyor

Devredilen askeri hastanelere komutan geliyor

Hürriyet_Logo_Küçük

28 Eylül 2016

Hakkâri, Şırnak’ta askeri hastanelerde güvenlik sorununu gündeme gelmesi üzerine, Sağlık Bakanlığı’na devredilen askeri hastaneler konusunda bir basın toplantısı düzenlendi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, “Protokol çerçevesinde, TSK tarafından askeri güvenlik personeli, güvenlik hizmetini karşılayacaktır” diye konuştu.

Devredilen askeri hastanelere komutan geliyor

Prof. Dr. Eyüp Gümüş, ” Şu anda TSK’da 700’e yakın hekim kalmıştır. 1600’e yakın hekim bakanlık ve üniversite bünyesine geçti. Devir aldığımız askeri hastanelerde, sevk zinciri uygulamayacağız. Tamamen askeri personelimiz için buralar rezerv alanı olarak tutulacak. Gaziler için ayrı bir klinik oluşturuyoruz. Onların direk gelip hizmet alacağı yerleri sağlayacağız” dedi.

Gümüş ayrıca “Bu hastanelerimiz, üst kimlikte birleşmiştir. Aynı fonksiyon görev tanımı içerisinde görevlerine devam edecekler. Hastanelerin kapatılması veya farklı bir fonksiyon verilmesi söz konusu değil. Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi, Haydarpaşa’da bulunan İstanbul’daki Abdülhamit Eğitim Araştırma Hastanelerinin içerisinde Milli Savunma Bakanlığı irtibat ofisi kurulacak. Bu birimde bir komutan görev alacak” diye konuştu.

Askeri hekimlik bitti mi sorusuna verdiği cevapta Gümüş “Milli Savunma Bakanlığımızın ihtiyaç duyduğu kadar tıp fakültesindeki kontenjan kadar askeri hekim yetiştirilebilir. Bu konuda ayrıca görüşülüyor. Sahada ne kadar hekim ihtiyacı varsa işbirliği yapılarak askeri hekim yetiştirilecektir” açıklamasında bulundu.

Haberin Tam Metni için: http://www.hurriyet.com.tr/devredilen-askeri-hastanelere-komutan-geliyor-40234350