Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Sentetik Bir Bakteri Olan Synthia ABD, Avrupa ve Akdeniz Kıyılarını Tehdit Ediyor

Sentetik Bir Bakteri Olan Synthia ABD, Avrupa ve Akdeniz Kıyılarını Tehdit Ediyor

Ye beni Synthia

OdaTV logo

17.09.2016

‘Synthia’ ya da ‘Cynthia’ adıyla bilinen bir bakteri hakkında bazı yabancı basın kuruluşlarında yapılan haberler sosyal medyada büyük yankı ve korku uyandırdı…

‘Synthia’ ya da ‘Cynthia’ adıyla bilinen bir bakteri hakkında bazı yabancı basın kuruluşlarında yapılan haberler sosyal medyada büyük yankı ve korku uyandırdı. İddiaya göre denize karışan petrol kalıntılarını temizlemek için üretilen sentetik bir bakteri olan Synthia kontrolden çıkarak ABD, Avrupa ve Akdeniz kıyılarını tehdit etmeye başladı.

Yaşanan bir dizi kazanın ardından Meksika Körfezi yoğun bir petrol kirlenmesine maruz kalınca bilim dünyasının önde gelen araştırmacıları yaşanan güçlü sızıntının oluşturduğu kirliliği ortadan kaldırmak için çeşitli yollar aramaya başlamışlardı. İddia o ki, bu temizlik operasyonunda kullanılmak üzere üretilen bir bakteri günümüzde kontrolden çıkarak Amerika ve Avrupayı olduğu kadar, Akdeniz’e kıyısı olan ülkeleri de tehdit etmeye başladı.

PEKİ BU HABER NE DENLİ DOĞRU

Synthia adı verilen bakteri bir başka canlı yaşam formunun genetiği oynanarak yaratılmadı, aksine, bütünüyle yeni, dünyada eşi benzeri olmayan bir yapay bakteri oluşturuldu, tek hücreli olan bu bakteri pek çok alanda insanlığın hizmetinde kullanılmak üzere tasarlandı.

Synthia’nın kullanılacağı öncelikli alanın denizleri kirleten petrol kalıntılarını temizlemek olacağı söylenirken, üretimi esnasında dönüşüm geçirerek çevreye zarar vermeye başlamasının engellendiği de bildirildi, fakat günümüzde bu bakterinin kontrolden çıkarak dünya üzerindeki canlı yaşamını tehdit ettiği iddia ediliyor.

İşin gerçeği şu ki, tek hücreli bir bakteri 2010 yılından günümüze kadar et yiyebilecek hale geldiyse, beş-on sene sonra ilkokula da başlayabileceğini, kısa bir süre sonra ise evlenerek yuva kurmak isteyebileceğini düşünebiliriz. Ülkemiz şartlarında askerlik yapması da kaçınılmaz olacağı için, et yemeye ara verip patates soymayı öğrenmesi de mutlaka gerekecektir.

Şaka bir yana, Synthia hakkında yaptığımız araştırmalar, bakterinin kendisi kadar, hakkında üretilen haberlerin de yapay olabileceğini gösteriyor.

Eğer bilim insanlarını yapay bakteriler üretip üzerinde hiç bir kontrol mekanizması işletmeden ortaya salıp ardından başka işlerle uğraşan insanlar sanıyorsak yanılıyoruz, bu tarz çalışmalar büyük bir titizlik ile yapılırlar ve sıkı denetimlere tabi tutulurlar. Kaldı ki, tek hücreli bir bakterinin 6 yılda et yiyebilecek şekilde dönüşüm geçirmesi akıl ile izah edilir bir şey değil. Hele ki bakteri üretilirken bu dönüşümü geçirmesi engellenecek şekilde tasarlanmış ise.

Ortaya atılan iddialar insanın kanını donduracak nitelikte, iddia o ki Meksika körfezinde petrol kalıntılarını temizlemek üzere üretilen bakteriler topluluk halde Akdeniz kıyılarına kadar ulaştı ve canlı yaşamını bütünüyle tehdit etmeye başladı. Öyle ki bu iddiada bulunan makalelerin bazılarında Akdenize kıyısı olan ülkelerin turizm sektörlerinin çöküşe geçmesine neden olacağı söylenmiş.

Evet canlı organizma yiyen bir bakteri kıyılarınıza kadar ulaşıyor ve tehdit ettiği yegane şey turizm sektörü! O halde soralım, bilimden daha fazla korkmak için bugün ne yaptın?

Aslında Ortadoğu’da birden fazla et yiyen bakteri türü bulunmaktadır, bu bakterilerin hepsinin yarattıkları hastalığa ise Nekrotizan Fasiit adı verilir, hastalığa yakalananların pek azı kurtulabilmektedir, bilinen kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

İşin gerçeği, petrol kalıntılarını tüketen tek hücreli bir sentetik bakteriden ziyade, ülkemiz daha büyük bir tehdit ile yüzyüzedir. Bizde ‘şark çıbanı’ adı verilen rahatsızlık, Ortadoğu kökenli bir et yiyen bakteri örneğidir. Suriye’de oldukça yaygındır.

Uluslararası bir tıp dergisi olan Acta Dermato’ya göre Suriye’de sadece 2012 senesinde 53 bin vakada bu hastalık tespit edilmiştir. 2013 senesinin ilk altı ayında ise, 41 bin yeni vaka daha tespit edilmiş bulunmaktadır. O günden sonra ise çatışmalar nedeniyle sağlıklı bir ölçüm yapılamamıştır.

ŞİMDİ NEREDELER

Şam yönetimi, 2012 ve 2013 senesinde artış gösteren vakaların sokaklarda çürüyen cesetler ve o cesetlerden hastalığı başka yerlere taşıyan tatarcık sineklerinin önemli bir etken olduğu açıklamasını yapmıştı.

Peki hastalık taşıyan bu insanlar şimdi neredeler? Büyük ölçüde Türkiye’de ikamet etmekteler ve bu durum hastalığın ülkemizde yayılması ve gözlenen vakaların artışa geçmesi olasılığına istinaden büyük bir risk oluşturmaktadır. Hastalık en fazla bağışıklık sistemleri yetişkinlerden daha zayıf olan ve hijyen konusunda daha az bilgi sahibi çocukları tehdit etmektedir.

Synthia’nın üretilmesi için 40 milyon dolar harcanmış, asıl amaç alg olarak bildiğimiz su yosunlarından temiz bir enerji kaynağı üretmek olduğu için bazı enerji şirketleri ve Birleşik Devletler Ulusal Sağlık Enstitüsü bu projeye büyük destek vermiştir.

Tahmin edebileceğiniz üzere projede görev alan bilim insanları seçkin kimselerden oluşmaktadır. Üçüncü sınıf bir araştırma ekibinden ziyade, birinci sınıf bilim insanlarının görev aldıkları projenin başında Dr. Craig Venter bulunmaktadır. Dr. Venter’in kurduğu enstitü, sentetik bakteriler ve insan-çevre sağlığını ilgilendiren pek çok konuda araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir.

Synthia hakkında ortalığa saçılan ve şimdilik komplo teorisi olduklarını düşünebileceğimiz söylentiler henüz hiç bir ciddi basın kuruluşu tarafından ciddiye alınmadı. Daha ziyade yeni bir korku fenomeni yaratmak üzere ortalığa saçılmış gibi görünüyor.

Şıvan Okçuoğlu

Odatv.com

Kaynaklar:

http://earth-chronicles.com/natural-catastrophe/bacteria-killer-cynthia-can-destroy-all-life-in-america-and-europe.html

http://journal-neo.org/2016/09/14/cynthia-the-flesh-eating-s/

http://www.science20.com/news_articles/synthia_life_scratch_no_cell_controlled_synthetic_genome_may_save_our_energy_future-68100

http://science.sciencemag.org/content/329/5987/52.full

http://worldvisionportal.org/wvpforum/viewtopic.php?f=52&t=1031%20

https://www.theguardian.com/science/2010/may/20/craig-venter-synthetic-life-form

https://www.theguardian.com/commentisfree/2010/may/22/craig-venter-synthetic-life-editorial

http://www.ntv.com.tr/saglik/et-yiyen-bakteri-olum-saciyor,kmQm4ON1lEehuFG7XGJVwQ