Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Kazakistan’da Şarbon Alarmı: Sekiz Kişi Öldü

Kazakistan’da şarbon alarmı: 8 kişi öldü

Kazakistan Sağlık Bakanlığı, Karaganda eyaletinde şarbon hastalığı şüphesiyle hastahaneye kaldırılan 8 kişinden ikisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 19 Haziran’da 8 kişinin şarbon hastalığı şüphesiyle hastahaneye kaldırıldığı, bir gün sonra iki hastanın hayatını kaybettiği, 6 kişinin yoğun bakımda tedavi altında olduğu ifade edildi.

 Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ise Başbakan Karim Masimov’un HastaneBaşhekimi Candarbek Bekşin ile yaptığı görüşmede, Karaganda’daki şarbon hastalığının ele alındığı bildirildi.

Bekşin, görüşmede, köyde karantina ilan edildiğini ve et ürünlerinin satılmasının yasaklandığını, durumun kontrol altında olduğunu aktardı.

Başbakan Masimov da şarbon hastalığının yayılmasının önlenmesi talimatını verdi, gelecek hafta Karganda eyaletine yapacağı ziyarette olayla ilgili ayrı bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

Tüketici Haklarını Koruma Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Karaganda eyaletine bağlı Erkindik köyündeki bir ailenin hasta ineğini keserek 11 aileye dağıtması sonucu 8 kişiye şarbon bulaştı.