Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

On Yıl Sürer Denilen Zika Virusu Aşısı İnsan Üstünde Deneme Aşamasında

On Yıl Sürer Denilen Zika Virusu Aşısı İnsan Üstünde Deneme Aşamasında

10 yıl sürer denilen Zika virüsü aşısı insan üstünde deneme aşamasında

cnnturk logo

21.06.2016 Salı

Geçen yıl Orta ve Güney Amerika’yı kasıp kavuran ve ardından da 33 ülkeye yayılan Zika virüsüne karşı aşı geliştirme çalışmaları öngörülenden hızlı ilerliyor. Salgın sırasında en az 10 yıla ihtiyaç olduğu söylenen virüsün aşısı, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı ve insanlar üzerinde deneme aşamasına ulaşıldı.

Inovio Pharmaceuticals ve GeneOne Life Science ilaç şirketlerinden yapılan açıklamada, birlikte geliştirdikleri Zika aşısının FDA tarafından onaylandığı ve gelecek haftalarda insanlar üzerinde denemelere başlanacağı belirtildi.

Açıklamada, aşının ilk olarak 40 gönüllü üzerinde deneneceği ve sonuçlarının 2016 sona ermeden açıklanacağı kaydedildi.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.