Şifremi Unuttum

Antibiyotik Kullanmadan Bakteri Tedavisi Artık Mümkün

ntv_logo

160317151138_1_540x360[1].jpg

Bilim insanları altın ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen yeni bir yöntem geliştirdi. Nano teknolojiyle geliştirilen bu teknikle, enfeksiyon hastalıkları antibiyotik kullanmadan tedavi edilebilir.

Bilim insanları altın nanodiskler ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen bir yöntem geliştirdi.

Bu yeni yöntem hastanelere yaygın enfeksiyon hastalıklarını antibiyotik ilaçlarını kullanmadan tedavi etme imkanı sağlayabilir.

Altın nanodiskler, ışınla ısıtıldığında etrafındaki bakterileri öldürebiliyor.

Şimdilik insanların tedavisinde kullanılamayan bu yöntemin amacı hastalığa sebep olan bakterileri dışarıda yok ederek insanlara bulaşmasını engellemek.

Bu yöntemin uygulanmasıyla yoğun antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerde gelişen direncin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor.

“5-25 SANİYEDE BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR”

Araştırma ekibinden Prof. Dr. Wei-Chuan Shih, “Bakterilerin 5-25 saniye gibi kısa bir zaman arasında öldüğünü gözlemledik. Bu çok hızlı bir süreç” dedi. Prof. Shih Amerika’daki Houston Üniversitesi’nde Elektirik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde çalışıyor.

Prof. Shih, “Bu yöntem çevremizi bakterilerinden arındırmak için kullanılan, kaynar su dökmek, metalleri yüksek sıcaklıktaki fırınlara koymak gibi geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı” diye konuştu.

Geliştirilen bu yöntemde altın labaratuvarda nanometre boyutunda küçültülerek disklere dönüştürüldü. 1 nanometre, 1 metrenin milyarda biri, uzmanlar insan saçının 50 bin ile 100 bin nanometre çapında olduğunu belirtiyor.

Araştırmanın İngilizce makalesine ulaşmak için tıklayın.