Şifremi Unuttum

ABD’de HIV Taşıyıcıları Arasında Organ Nakli Yapılacak

ABD'de HIV Taşıyıcıları Arasında Organ Nakli Yapılacak
ABD’de HIV taşıyıcıları arasında organ nakli yapılacak

Hürriyet_Logo_Küçük
AA

ABD’de HIV taşıyıcıları arasında organ nakilleri yapılacak.

ABD'de HIV taşıyıcıları arasında organ nakli yapılacak

New York Times gazetesinin haberinde, Johns Hopkins Üniversitesi’nde HIV taşıyıcıları arasında böbrek ve karaciğer nakillerinin yapılacağı belirtildi. HIV pozitif kişiler arasında yapılacak organ nakillerinin başarılı olması halinde ABD’de bu alanda yeni bir dönemin başlayacağına dikkat çekildi.

VİRÜS TAŞIYAN İKİ KİŞİ ARASINDA NAKİL YASAKTI

ABD’de HIV taşıyıcılarına, taşıyıcı olmayanlardan organ nakli yapılabiliyordu, öte yandan virüsü taşıyan iki kişi arasında organ nakli, 1988 yılından 2013’e kadar yasaktı. ABD Başkanı Barack Obama, 2013 yılında HIV Organ Politikası Eşitliği Yasası’nı imzalayarak bu yasağı kaldırmıştı.

YILDA 500 ORGAN BU YÜZDEN NAKLEDİLEMİYORDU

Johns Hopkins Üniversitesi’nde görevli genel cerrah Dorry Segev, yasak nedeniyle her yıl HIV pozitif yaklaşık 500 kişiden alınabilecek uygun organların ziyan olduğunu ifade ederek, Johns Hopkins Üniversitesi’nin HIV taşıyıcıları arasında organ nakli için Birleşik Organ Paylaşım Ağı’ndan onay aldığını söyledi.

UYGUN ALICI BULUNDUĞUNDA YAPILABİLECEK

Uygun alıcı ve eşleşen bir organ buldukları taktirde nakli derhal yapacaklarını söyleyen Segev, hayattaki HIV taşıyıcısının organını bağışlamasının kişiye oluşturacağı riskin bilinmemesi nedeniyle sadece ölen HIV pozitif bağışçıların organlarını kullanacaklarını kaydetti.

Dorry Segev, HIV taşıyıcıları arasında organ naklinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, nakil için bekleyen HIV hastalarının, virüsü taşımayanlardan daha çabuk yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Segev, hastalık bulaşma riskinden ötürü HIV taşıyıcısı olmayanlara, taşıyıcılardan organ nakli yapılmayacağını sözlerine ekledi.

Araştırmacılar, HIV pozitif kişiler arasında yapılacak organ nakillerinin binden fazla kişinin hayatını kurtarabileceği tahmininde bulunuyor.