Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Grip İki, Nezle Dört Mevsim Yakalıyor

Grip İki, Nezle Dört Mevsim Yakalıyor

Grip iki, nezle dört mevsim yakalıyor

Anadolu_Ajansı_logo
BURSA
03.02.2016

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Mıstık, nezle ve gribin karıştırılabildiğini belirterek, nezlenin her mevsim görülebileceğini gribin ise sonbahar ve kış aylarında görüldüğünü bildirdi.

Grip iki, nezle dört mevsim yakalıyor
Fotoğraf:AA/Ömer Erim Baştımar

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, nezle ve gribin zaman zaman karıştırıldığına değinerek, nezlenin her mevsim, gribin ise sonbahar ve kış aylarında görüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Mıstık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nezle ve gribin halk arasında birbiriyle karıştırıldığını ancak bunların tamamen farklı hastalıklar olduklarını söyledi.

Nezlenin üst solunum yolu, burun, boğaz ve soluk borusunun viral bir enfeksiyonu olduğunu ifade eden Mıstık, “Halk arasında nezle ve grip zaman zaman karıştırılıyor. Nezle yılın her mevsiminde olur. Grip sonbahar ve kış aylarında görülür” diye konuştu.

İnsanların, burunları akmaya veya aksırmaya başladığında genel olarak grip olduklarını düşündüklerini anlatan Mıstık, sadece aksırma ve burun akıntısıyla atlatılan hastalığın aslında nezle olduğunu vurguladı.

Bulaşma yolları aynı

Mıstık, grip hastalarının nezle olanların aksine bu süreci daha ağır atlattığına değinerek, iki hastalık arasındaki farklılıkları şöyle sıraladı:

“Nezle 2-4 günde atlatılabilir. Gripte bu süre 10 güne kadar çıkabiliyor. Nezle ayakta atlatılır, grip olan kişi çoğunlukla hastaneye başvurma ihtiyacı duyar. Grip, doktor ve ilaç desteği almadan zor geçiyor. Grip sonbahar ve kış aylarında görülürken, nezle her mevsim görülür. Grip zatürreye çevirebilir, nezle de bu ihtimal çok zordur. Grip kas ağrılarıyla seyrederken, nezlede pek fazla görülmez. Gripte kusma görülmez, nezle olan kişi kusabilir. Her ikisinin ana ortak kısmı ise burun veya ağız yoluyla giren zerrelerle insana bulaşmasıdır. Öksürme, aksırma ve boğaz ağrıları da her iki hastalığın ortak yanıdır.”

Prof. Dr. Mıstık, bu tür hastalıklarla mücadelede en önemli konunun vücut direnci olduğuna işaret ederek, “İnsanların bu tür bulaşıcı veya mevsimsel hastalıklardan korunmaları için en önemli etken, vücut dirençlerini kuvvetli tutmalarıdır” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Ömer Erim Baştimar