Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Uzmanlar Uyarıyor: Gribi Hafife Almayın

Uzmanlar Uyarıyor Gribi Hafife Almayın

Uzmanlar uyarıyor: “gribi hafife almayın”

kanalb
1 Şubat 2016

Kış aylarının korkulu rüyası gripten korunmak için vatandaş kendine göre önlem alıyor, ancak uzmanlar uyarıyor… Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Funda Timurkaynak, “grip, ölüm oranı yüksek olan bir zatüre türüne neden olabilir” dedi.

“TAM SALGIN DÖNEMİNDEYİZ”

Kış ayları geldi; grip ve soğuk algınlığı vakaları arttı. Peki, önlem için neler yapıyoruz?

Vatandaş böyle yapıyor ama Başkent Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Funda Timurkaynak “bu dozlarla virüsü durdurmak mümkün değil” diyor.

“C VİTAMİNİ VE DİĞER GIDALARLA DENGELİ BESLENMEK ÖNEMLİ FAKAT C VİTAMİNİN BELLİ BİR ORANIN ÜZERİNDE ALMANIN VİRİSÜ DURDURMAYA KATKISI OLMAYACAKTIR DENGELİ BESLENMEK YETERLİ.”

“EK BİR KATKI GRİP VİRÜSÜNÜ DURDURMAK ERKEN İYİLEŞMEK GİBİ BİR KATKI SAĞLAMIYOR BU TÜR TAKVİYELER”

“C VİTAMİNİ İÇİN ÇOK YÜKSEK DOZLARDA VİRÜSÜ İNHİBE ETTİĞİ GÖSTERİLMİŞ BU DOZU İNSAN OLARAK ALMAMIZ OLASI DEĞİL O YÜZDEN BU DOZLARLA VİRÜSÜ DURDURMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Prof. Dr. Funda Timurkaynak, özellikle risk grubunda olanları uyarıyor.

“GRİP VİRÜSÜ ÖNEMLİ BİR ZATÜRE ETKENİDİR. DİĞER BAKTERİYEL ETKENLER KADAR ÖLÜM ORANI YÜKSEK OLAN BİR ZATÜRE TÜRÜNE NEDEN OLUR. 0035 ÖZELLİKLE YAŞLI HASTALAR, BİR HASTALIĞI OLAN ŞEKER BÖBREK YETMEZLİĞİ KRONİLK BRONŞİT HASTALARI ASTIM HASTALARI SİGARA İÇENLER BUNLAR GERÇEKTEN GRİP AÇISINDAN RİSK ALTINDA OLAN GRUBU OLUŞTURUYOR ZATÜREYE ÇEVİRMESİ AÇISINDAN”

Gribin zatüreye dönüşmemesi için ise erken önlem almak önemli.

“KALABALIK YERLERDE ÇOK FAZLA BULUNMAMA 0123 BULGULAR BAŞLAR BAŞLAMAZ GRİP ATEŞ KAS AĞRISI ÖKSÜRÜK GİBİ BULGULARI OLUR OLMAZ DERHAL TIP MERKEZİNE BAŞVURUP YARDIM ALINMASI UYGUN OLACAKTIR.”