Şifremi Unuttum

İnfeksiyon Hastalıklarında ‘Antibiyotik Direnci’ Tehlikesi

İnfeksiyon hastalıklarında ‘antibiyotik direnci’ tehlikesi


11.01.2016
Yeşim Sert Karaaslan
Ankara

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Akova, hesaplamalara göre 2050’ye kadar dünyada her yıl 10 milyon kişinin enfeksiyonlardan öleceğini belirtti.

İnfeksiyon hastalıklarında 'antibiyotik direnci' tehlikesi

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Akova, yapılan hesaplamaların, 2050 yılına kadar dünyada her yıl 10 milyon kişinin “antibiyotik direnci” sonucu oluşan enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitireceğini ortaya koyduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Akova’nın, “Enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşta yeni dönem başlıyor” başlıklı makalesi, İngiltere’de “The Independent” gazetesinde yer aldı. Makale, enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede antibiyotik kullanımı, antibiyotik direncinin yarattığı tehlikeler ve çözüm önerilerini içeriyor.

AA muhabirine açıklamada bulunan Akova, enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşta yeni bir dönem başladığını belirterek, “Günümüzde karşılaştığımız sorunlar 20 yıl öncesiyle kıyaslandığında çok farklı bir tablo görüntüsü vermektedir. Bir yandan yeni enfeksiyon hastalıkları ortaya çıkarken, öte yandan eski hastalıklar şekil değiştirerek sorun olmayı sürdürmektedir” dedi.

Akova, enfeksiyonların artık yerel hastalıklar olmadığını, dünyanın en ücra köşesinde saptanan bir enfeksiyonun bile kısa sürede farklı ülkelerdeki kişilere bulaşabildiğinin altını çizdi.

“Gereksiz antibiyotik kullanımı tedaviyi işlevsizleştiriyor”

En acil önlem alınması gereken konulardan birinin antibiyotik dirençli bakteri enfeksiyonları olduğuna dikkati çeken Akova, “Yapılan hesaplamalar 2050 yılına kadar dünyada her yıl 10 milyon kişinin bu enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitireceğini göstermektedir” diye konuştu.

Yeni antibiyotik geliştirilmesi konusundaki araştırmaların yetersiz olduğunu savunan Akova, mevcut ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda da yeni stratejilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.