Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Veremde Dijital Röntgen Dönemi


Veremde dijital röntgen dönemi


6 Ocak 2016 Çarşamba

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’da 11 dijital röntgen cihazının alımını gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, hastalara anında sonuçlarını veren cihazları verem savaş dispanserlerinde hizmete sunacak.

 Veremde+dijital+r%C3%B6ntgen+d%C3%B6nemi+

Tüberkülozla mücadelede dev hizmet! Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce alımı yapılan dijital röntgen cihazları, anında görüntüleme sonucu ile hastalara daha hızlı hizmet verecek. Genel Müdür Hüsem Hatipoğlu, DSÖ verilerine göre dünya nüfusunun üçte birinin tüberkülozla enfekte olduğunu belirterek şunları söyledi: Her yıl yüzde 95’i az gelişmiş ülkelerde olmak üzere, 9 milyon civarında yeni tüberküloz hastası görülmektedir. Dünyada her yıl 1.5 milyon civarında insan tüberkülozdan ölmektedir.

Şeker hastaları riskte 

Veremin, tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıklardan biri olduğuna dikkati çeken Hatipoğlu, “Verem, enfeksiyonlardan ölümün HIV/AIDS’den sonra ikinci en sık nedenidir” dedi. Hatipoğlu, dünyada yaklaşık 400 milyon civarındaki şeker hastasında tüberkülozun büyük risk oluşturduğunu da sözlerine ekledi.