Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Dünyanın İlk Dang Humması Aşısı Üç Ülkede Kabul Edildi

Dünyanın ilk dang humması aşısı üç ülkede kabul edildi


31.12.2015

Dünyada her yıl 22 bin kişinin ölümüne neden olan dang humması hastalığı için geliştirilen aşı, Brezilya, Filipinler ve Meksika’da kabul edildi.

ANKARA (AA) – Dünyada her yıl 22 bin kişinin ölümüne neden olan dang humması hastalığı için geliştirilen aşı, Brezilya, Filipinler ve Meksika’da kabul edildi.

“Scientific American” dergisinin internet sayfasında yayınlanan haberde, insanlar için geliştirilen ilk dang humması aşısının, üç ülkede kullanılmaya başlanacağı bildirildi.

Haberde, hastalığa yakalanma ihtimalini yüzde 60 azaltan aşının, 9 yaş altındaki çocuklar için uygun olmadığı belirtildi.

Dang hummasının şiddetli türü olan kanamalı dang hummasına (DHF) karşı yüzde 95,5 koruyucu özelliğe sahip aşının, üç ülkede dang humması nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısını azaltması bekleniyor.

Aşıyı üreten ilaç şirketiyle görüşmeleri sürdüren üç ülkede, aşının fiyatı hakkında henüz bilgi verilmedi. Aşının gelecek yıl kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Diğer yandan, Dünya Sağlık Örgütü 2016’da aşıyı denemeyi planlıyor.

Aşının ABD’de kabul edilip edilmeyeceği bilinmezken, Hawaii eyaletinde, eylül ayından bu yana 29’u 18 yaşın altında, 100 dang humması vakası görüldüğü kaydedildi.

Sivrisinekler tarafından bulaşan dang humması hastalığına dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kişi yakalanıyor.