Şifremi Unuttum

Dünyada 17 Milyon Kişi HIV Virusu Taşıdığının Farkında Değil

Dünyada 17 milyon HIV virüsü taşıdığının farkında değil


Anadolu Ajansı

dunya1.jpg

Birleşmiş Milletler’in AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS, HIV virüsü taşıyan 17,1 milyon kişinin bunun farkında dahi olmadığını tahmin ettiklerini kaydetti.

UNAIDS’in yeni yayımlanan raporunda, son 15 yılda AIDS ile mücadelede çok önemli aşama kaydedildiği ve 15 milyon HIV taşıyıcısının tedavi edildiği belirtildi.

Ancak virüsün tekrar kontrolden çıkmaması için daha fazla HIV taşıyıcısının tedaviye erişiminin sağlanması gerektiği ifade edilen raporda, geçtiğimiz yıllara göre AIDS tedavisi gören kişilerin sayısının arttığına işaret edildi.

Rapora göre, 2000 yılından bu yana dünya genelinde yeni HIV vakalarında yüzde 35, AIDS’e bağlı ölümlerde yüzde 42 düşüş yaşandı. Ancak, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da, 2000-2014 yılları arasında HIV vakalarında yüzde 30, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ise yüzde 26 artış oldu. Dünya genelinde yeni HIV enfeksiyonlarının yüzde 66’sı ise Sahra Altı Afrika’da görülüyor.

Raporda, AIDS ile küresel mücadele kapsamında önümüzdeki beş yıl içinde çabalar iki katına çıkarılırsa, 22 milyon AIDS’e bağlı ölümün ve 28 milyon yeni HIV vakasının önlenebileceği vurgulandı.

Rapora göre, dünya genelinde yaklaşık 36,9 milyon kişi HIV virüsü taşıyor. Ancak 17,1 milyon kişinin HIV virüsü taşımasına rağmen durumun farkında bile olmadıkları tahmin ediliyor. Bunun yanında, 22 milyon HIV taşıyıcısının tedaviye erişimi bulunmuyor ve bunların 1,8 milyonunu çocuklar oluşturuyor.

UNAIDS, 2030 yılına kadar AIDS’i tamamen bitirmeyi hedefliyor.