Şifremi Unuttum

Yoksul Ülkeler için Ucuz Mikroskop Geliştirildi


Yoksul ülkeler için ucuz mikroskop geliştirildi


20.10.2015

ANKARA

Amerikalı bilim adamları, yoksul ülkelerde AIDS ve kanser gibi hastalıkların teşhisine yardımcı olabilecek ucuz mikroskop geliştirdi.

Amerikalı bilim adamları, yoksul ülkelerde kullanılabilecek ucuz mikroskop geliştirdi.

“Biomedical Optics Express” dergisinde yayımlanan makalede tanıtılan yeni cihaz, 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretildi.

Çalışmayı yürüten Rice Üniversitesi’nden Doç. Tomasz Tkaczyk, dünyanın yoksul bölgelerinde hastalıkların teşhisi için büyük öneme sahip testlerin daha ucuza yapılabilmesi amacıyla bu cihazı geliştirdiklerini söyledi.

Doktorların sadece mikroskop yardımıyla hastanın hücrelerine bakarak önemli tıbbi bilgi edinebileceğine dikkati çeken Tkaczyk, “Örneğin anormal sayıdaki beyaz kan hücreleri, kemik iliği yetmezliği veya AIDS’in göstergesidir. Akyuvarların parçalanması, hastanın bakteriyel ya da viral enfeksiyondan muzdarip olabileceği gösterir. Doktorlar, kanda tuhaf şekilli hücreleri inceleyerek de kanseri tespit edebilir” dedi.

Genetik araştırma gibi tıbbi tekniklerin yüksek maliyeti ve altyapı gereksinimi nedeniyle ancak donanımlı laboratuvarlarda yapılabildiğine işaret eden Tkaczyk, bu tür laboratuvarların olmadığı yoksul bölgelerde plastik mikroskobun hastalıkların teşhisinde doktorlara önemli oranda yardımcı olacağını vurguladı.

Muhabir: Zehra Ulucak