Şifremi Unuttum

Yalova’da Kuduz Paniği


Yalova’da kuduz paniği


13.08.2015

Kaytazdere Merkez Mahallesi Dere Sokakta yaban hayvanlardan bulaştığı tespit edilen kuduz mikrobundan telef olan bir inek nedeniyle bölge karantinaya alındı. Karantinaya alınan Kaytazdere’de bütün hayvanlar aşılandı.

Karamürsel’e komşu olan Yalova Kaytazdere Merkez Mahallesi Dere Sokakta, kuduz hastalığı nedeniyle Kaytazdere Mahallesi karantinaya alındı. Alınan bilgiye göre, Kaytazdere Dere Sokakta hayvancılık yapan R.A. adlı kişinin büyükbaş hayvanını yaban hayvanlardan biriden kaptığı tespit edilen kuduz mikrobundan dolayı bir ineğin telef olması nedeniyle hayvan sahibinin ihbarıyla bölgeye giden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kaytazdere Belediyesi yetkilileri inceleme yapıp, telef olan inekten numune aldı. Analizlerde kuduz mikrobuna rastlanılması sonucu karantinaya alınan mahalle ile çevresindeki tüm hayvanlar aşılama yapıldı.

Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, yaptığı açıklamada, mahallede bir büyükbaş hayvanın yaban hayvanlarından kaptığı kuduz mikrobundan dolayı telef olan inek üzerinde yapılan analiz sonucunda kuduz hastalığı mikrobu bulundu. “Hastalığın tespitinden bu yana mahallede ve çevre mahallerde bulunan bütün büyük, küçükbaş hayvanlarla birlikte kedi, köpekler aşılandı. Ayrıca kontrol amaçlı bazı hayvan sahipleri de sağlık müdürlüğümüz tarafından aşılandı. Telef ineğin ise gerekli işlemlerin ardından gömüldü” ifade eden Kangal, şöyle devam etti “Kaytazdere Mahallesi 6 ay karantinaya alınarak köye hayvan giriş ve çıkışlar 6 ay süresince yasaklandı, bu nedenle tedbir amaçlı mahallede ve civar mahallerde veterinerlerimiz tarafından bütün hayvanlar aşılandı diyen Kangal, bununla birlikte belediye hoparlöründen vatandaşlarımız bu konuda uyarılarak aşılanmayan hayvanlarını aşılatmak için belediyemize bildirilmesini istedi.

Kaynak: Karamursel.tv