Şifremi Unuttum

Sivas’ta ‘Kene’ Alarmı

Sivas’ta ‘kene’ alarmı


10 Temmuz 2015

IHA

Sivas’ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) nedeniyle 9 kişinin hastanede tedavisi devam ediyor. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. AYNUR ENGİN, sağlık Bakanlığı’nın alarma geçtiği 9 ilde kene vakalarının sık görüldüğünü söyledi.

Adana’da kene ısırması sonucu Selahattin Özmen ve Mine Özmen çiftinin 5 dakika arayla hayatını kaybetmesinin ardından Sağlık Bakanlığı Sivas başta olmak üzere 9 ilde kene alarmına geçti. İlk olarak 2002’de görülmeye başlayan KKKA hastalığı nedeniyle bugüne kadar 9 bin 62 kişi hastanelerde tedavi görürken bunlardan 420’si hayatını kaybetti. Sivas genelinde ise 2002 yılında bugüne kadar KKKA şüphesiyle bin 458 hasta tedavi görürken, 107 hasta virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklıkları kene vakalarının da artmasına neden oldu. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Giresun, Sivas, Yozgat ve Tokat illerinden 9 hasta KKKA şüphesiyle tedavi görüyor. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Engin, Sağlık Bakanlığı’nın alarma geçtiği 9 ilde kene vakalarının sık görüldüğünü söyledi.

SİVAS MERKEZDE KENE VİRÜSÜNE RASTLANILMADI
KKKA hastalığının bulaşmaması için kene ile temasın en aza indirgenmesi gerektiğini ifade eden Engin, “Sivas merkezde KKKA ile ilgili gelen hastamız yok. Vatandaşlarımızın pikniğe giderken çok tedirgin olmaları gerekmiyor. Ama merkeze bağlı köylerimizde ve ilçelerimizden hastalarımız geliyor. Burada dikkat edilecek nokta eğer bu hastalığın görüldüğü yerde yaşandığı biliyor ise kişiler mümkün olduğunca kene ile teması en aza indirgemeye çalışmalıdır” dedi.

“KENE ÇIPLAK EL İLE ÇIKARILMAMALI”
Vücudunda kene bulunan bir kişinin dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgi veren Doç. Dr. Engin şunları söyledi:

“Hayvanların üzerinde bulunan keneyi çıplak elle alıp atmasınlar. Hastalarımızın yarıya yakınlarını direk kene ısırmıyor. Hayvanların üzerinde keneyi görüyorlar. Keneyi de alıp atıyorlar. Bu şekilde hastalık bulaşıyor. Dolayısıyla hayvan üzerinde kene gördüklerinde kesinlikle çıplak elle çıkarmamaları gerekiyor. Mutlaka bir eldiven ile çıkarmamaları gerekiyor. Çiftçilikle uğraşan herkes akşam eve gittiklerinde üzerlerini kontrol etsinler. Özellikle koltuk altı gibi, saçının arka kısmını kontrol etsinler. Kendi üzerlerinde kene görürlerse bunu da mümkün olan en erken sürede kendileri nasıl çıkarması gerektiğini bilmiyorsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek ucu kıvrık bir pensitle çivi çıkarır gibi keneyi çıkarmaları gerekiyor.”

“HASTALIĞI KENE DEĞİL VİRÜS YAPIYOR”
Hastalığın keneden değil virüsten bulaştığını aktaran Engin ölen insanların cenazelerinde tedbirli olmak gerektiğini belirterek, “KKKA’dan ölen insanlar zaman zaman oluyor. Bununla ilgili dikkat edilmesi gereken önlemler var. Cenazeler yıkanmalı ancak yıkayan kişi su geçirmez önlükler giymeli kendisine herhangi bir bulaşıcı olmamasından dolayı önlemini almak zorunda. Cenaze yıkandıktan sonra çamaşır suyu ile spreylemek gerekiyor virüsün yaşamaması için, ceset torbaları da çamaşır suyu ile yıkanmalıdır. Bu hastalıktan ölen kişilerin tabutla ve derine gömülmesi gerekiyor” diye konuştu.

KKKA hastalığı nedeniyle Sağlık Bakanlığı Sivas’ta alarma geçmesine rağmen bazı vatandaşların hiçbir tedbir almadan park ve bahçelerde bulunan yeşil alanlarda oturduğu görüldü. Bazı vatandaşlarda pantolonlarını çoraplarına sokarak kendince tedbir almaya çalıştı. Öte yandan belediye ekiplerinin Sivas merkezde bulunan mesire alanlarında ve parklarda keneye karşı rutin olarak ilaçlama yaptığı öğrenildi.

Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise keneyle mücadele çalışmaları kapsamında köylerde küçükbaş ve büyükbaş hayvanların rutin olarak keneye karşı ilaçlandırıldığı belirtildi.