Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

2013 Yılında 2.1 Milyon Yeni HIV/AIDS Vakası Görüldü

1 Aralık Dünya AIDS Günü

01 Aralık 2014 Pazartesi, 11:37

İSTANBUL (AA) – Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) HIV/AIDS Çalışma Grubu Genel Sekreteri Doç. Dr. Asuman İnan, 240 bini çocuk olmak üzere 2,1 milyon yeni HIV/AIDS vakası tespit edilen 2013’te 1,5 milyon kişinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, hastalığın Türkiye’de de görülme sıklığı düşük olmasına rağmen, yeni olgu sayısının her yıl arttığını bildirdi.

İnan, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, HIV/AIDS virüsünün 1981 yılında tanımlanmasından bugüne kadar 78 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğunu, 39 milyon kişinin de AIDS ile ilişkili hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybettiğini ifade etti.

Dünyada yaklaşık 35 milyon kişinin HIV/AIDS ile yaşamını sürdürdürdüğünü belirten İnan, “2013 yılında 240 bini çocuk olmak üzere 2,1 milyon yeni HIV/AIDS vakası ortaya çıktı. Geçen yıl toplam 1,5 milyon kişi bu hastalık nedeniyle öldü. Ülkemizde hastalığın görülme sıklığı düşük olmasına rağmen, yeni olgu sayısı her yıl artmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

İnan, 1985’ten 2013’ün sonuna kadar Sağlık Bakanlığına toplam 7 bin 606 HIV/AIDS olgusu bildirildiğine dikkati çekerek, 2013’ün 1391 olguyla en çok yeni olgu saptanan yıl olduğunu bildirdi.

Virüsten etkilenen bireylerin yüzde 82’sinin erkek olduğunu ve enfeksiyonun en sık 30-39 yaş aralığında belirlendiğini aktaran İnan, bu yılın ilk 6 ayında, 632 yeni olgu saptandığını ve bunun bir önceki yılın aynı dönemindeki rakamlardan daha fazla olduğunu anlattı.

“AIDS artık ölümcül değil, kronik bir hastalıktır”

Doç. Dr. Asuman İnan, HIV/AIDS’in tanı ve tedavideki ilerlemeler sonucunda artık ölümcül değil, kronik bir hastalık olarak kabul edildiğini vurgulayarak, “Erken tanı ve uygun tedaviyle hastaların beklenen yaşam sürelerini uzatmak, yaşam kalitelerini arttırmak mümkündür. Enfeksiyonun kişiden kişiye bulaşması başlıca korunmasız cinsel temas ve damar içi madde kullanımı sırasında ortak enjektör kullanımıyla olmaktadır. Tek eşlilik, kondom kullanımı gibi uygun yöntemlerle bulaşmanın önlenmesi ve hastalıktan korunulması mümkündür” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler tarafından ilk kez, 1988 yılında 1 Aralık’ın Dünya AIDS Günü olarak ilan edildiğini anımsatan İnan, şöyle devam etti: “Bu günün amacı çeşitli etkinliklerle HIV infeksiyonunun yayılmasına ve AIDS hastalığının artışına karşı farkındalığı arttırmaktır. Her yıl bir slogan belirlenmekte ve hükümetler, sivil toplum örgütleri ve basın aracığıyla konuya dikat çekilmeye çalışılmaktadır. Bu yılın teması ‘Close the Gap’, ‘Açığı Kapat’ olarak belirlenmiştir. Bu slogan ile sıfır infeksiyon hedefine ulaşılabilmesi için, HIV infeksiyonunun ve AIDS hastalığına bağlı ölümlerin önlenmesi, eğitim ve kaynak sağlanması, tanı ve tedaviye erişim konularındaki eksikliklerin giderilmesi gerektiği anlatılmak istenmektedir”  İnan, dernekleri aracılığıyla Türkiye’de hastalığın önlenmesi ve hastaların bakım ve tedavilerini yürütme görevlerini üstlenen hekimlerin asistanlık yıllarından başlayarak bilgi ve beceri düzeylerini artırmayı hedeflediklerini belirterek, bu kapsamda ilgili bakanlıklar ve diğer kamu kuruluşlarıyla, dernekler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde, toplumun gençler başta olmak üzere tüm bireylerini, damgalama ve ayrımcılığın önlenmesi, enfeksiyondan korunma yolları, erken tanı ve tedaviye erişim gibi konularda bilinçlendirme yönündeki çabalarını devam ettirmeyi amaçladıklarını ifade etti.