Şifremi Unuttum

Sıcak Aylarda Kene Vakalarına Dikkat!

Sıcak aylarda kene vakalarına dikkat!

İLYAS KOÇ – ANKARA

5 Mayıs 2014, Pazartesi

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları artış göstermeye başladı. Bunun son örneği de Çorum’un İskilip ilçesinde görüldü.

Tarlada çalışırken sol bacağını kene ısıran 17 yaşındaki Mücahit Uysal, kusma, halsizlik gibi şikâyetlerle hastaneye kaldırıldı. Uysal, vücuduna yapışan keneyi kendisinin çıkardığını söyleyince hemen Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan ilk tetkiklerde Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) virüsü tespit edilen Uysal, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yurt genelinde TÜBİTAK destekli yapılan bir çalışmada, Türkiye’de yaşayan 46 kene türü belirlendi.
Bunlardan 38’inin Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığını bulaştırdığı tespit edildi. Uzmanlar, sıcak ortamda yaşama ve üreme imkânı bulan kenelerin, yumurtadan daha erken çıkarak aktif hale geldiği ve insanlarla temas haline geçtiğine dikkat çekiyor. Kenenin 6-12 saat içinde çıkartılması halinde hastalanma olasılığı en düşük seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar, gecikilen sürede kenenin artan miktarda virüs vermeye devam edeceği için hastalanma riskinin artacağını vurguluyorlar. Kene ısırmalarında şunlar öneriliyor: “İmkânlar dahilinde öncelikle sağlık kuruluşları tercih edilmeli. İmkân yoksa bir eldiven ya da bir naylon parçası veya bez kullanılarak kene deriye tutunduğu en yakın yerden parmaklarla tutup yavaş ve sabit kuvvetle çekip çıkarılmalı. Özellikle vücutta ulaşılamayacak bir bölgede ise vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.”