Şifremi Unuttum

Hastane Yöneticileri İçin Sterilizasyon Simpozyumu Düzenlendi

Hastane yöneticileri için sterilizasyon sempozyumu düzenlendi

BURSA – 14.12.2013 12:04:00

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, “Sağlık Kurumlarında Merkezi Sterilizasyonun Önemi ve Enfeksiyon Kontrol Çalışmaları” konulu bir sempozyum düzenledi. Holiday Inn Otel’deki sempozyuma, Bursa’nın önde gelen sağlık yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Sempozyuma Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Akalın, Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Özakın, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Bayat ve 3M Türkiye Bilimsel Aktiviteler ve Eğitim Koordinatörü Atakan Ertuğrul konuşmacı olarak katıldı. Hastane Enfeksiyonlarının kontrolünde güncel yaklaşımlar, merkezi sterilizasyon ünitesinde cerrahi aletlerin temizlik ve dekontaminasyonu, cerrahi aletlerde sterilizasyon uygulamaları, düşük düzey sıcaklıkta sterilizasyon uygulamaları, hastanelerde enfeksiyon önleme çalışmaları ve hastane örneği, merkezi sterilizasyon üniteleri ve malpraktis konularında bilgi verildi.

Açılış konuşmasını yapan Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr Yavuz Baştuğ, hastanelerdeki hijyen ve sterilizasyon işlemlerinin, hasta bakım ve tedavisi açısından son derecede önemli olduğunu söyledi. Baştuğ, “Birlik bünyesine bağlı tüm sağlık tesislerimizde enfeksiyon oranlarını minimuma indirmek ve daha güvenli sağlık ortamı oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz eğitimlerin ikincisini, çok değerli hocalarımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Hastane enfeksiyonları artık çağımızın en problemli işlerinden birisi. Burada gerçekleştirdiğimiz sempozyumla bilinçlenme açısından önemli adımlar atıyoruz. Hastanelerimizde sterilizasyon işlemlerinin ciddiyet ve hassasiyetle yapılması çok önemli. Uluslararası alanda bu kapsamda yapılan çalışmalar nelerdir, bunların üzerinde duracağız. Bugün bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen Tıbbi Hizmetler Başkanlığımız’a ve sponsorluğumuzu üstlenen 3M firmasına, üniversiteden değerli katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Resul Özbek ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in de katıldığı sempozyumun sonunda, konuşmacılara plaket ve çiçek verildi.