Şifremi Unuttum

9. Ultrasonografi Eşliğinde Uygulamalı Karaciğer Biyopsisi Kursu (25 Ekim 2013, Afyonkarahisar) Raporu


Kursun Fotoğrafları İçin [Tıklayınız]


TÜRK KLİNİK MİKROBİYOLOJİ VE İNFEKSİYON HASTALIKLARI  DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA,

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları  Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu (VHÇG)’nun, Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile birlikte düzenlediği  9. Ultrasonografi Eşliğinde Uygulamalı Karaciğer Biyopsisi Kursu Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde  25 Ekim 2013’te başarıyla gerçekleştirildi.

Sabah saat 09.00’da Toplantı Salonu’nda yapılan Açılış Töreninde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Neşe DEMİRTÜRK ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi  İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan VHÇG Başkanı Prof. Dr. Sıla AKHAN tarafından açılış konuşmaları yapıldı. Daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Emre KAÇAR tarafından karaciğer biyopsisi indikasyonları, teknikleri ve komplikasyonları konusunda teorik bilgi verildi. Daha sonra biyopsi uygulamasına geçildi. Kurs katılımcıları ikişerli gruplara ayrıldı. Biyopsinin gerçekleştirildiği salonda bir grup biyopsi işlemini canlı olarak izlerken biyopsi salonunda bulunmayan gruplar ise toplantı salonunda canlı yayınla art arda 7 hastaya uygulanan biyopsi işlemini ve işleme ait ultrasonografik görüntüyü eşzamanlı olarak izlediler. Farklı renkte tasarlanmış yaka kartları ile grupların yer değiştirmesi düzenli ve pratik bir şekilde gerçekleştirildi. Uygulamalı program bittikten sonra öğle yemeğine geçildi.

Öğleden sonra oturumu saat 13.30’da başlatıldı. İlk olarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı‘ndan Prof. Dr. Yeşim GÜRBÜZ Viral Hepatitlerde Karaciğer Hstopatolojisi konulu sunumunu gerçekleştirildi. Sonra Doç. Dr. Neşe DEMİRTÜRK tarafından bir kronik hepatit B olgusu; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgehan AYGEN tarafından bir kronik hepatit C olgusu sunularak kursiyerlerle birlikte interaktif olarak tartışıldı. Olgu sunumları sırasında hastaların biyopsi örnekleri Prof. Dr. Yeşim GÜRBÜZ tarafından preparat fotoğrafları ve evrelemeleri ile slayt görüntüsü olarak aktarıldı.

Kapanış töreninde önce eğitimci hocalarımıza teşekkür belgeleri, ardından da  kursa Afyonkarahisar’ın yanı sıra Ankara, Denizli, Isparta, İstanbul, İzmir ve  Mersin’den katılan 5  İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji (İHKM) Uzmanı ve 9  İHKM Asistanı olmak üzere toplam 14 katılımcıya sertifikaları sunuldu. Toplu fotoğraf çekimiyle kursumuz tamamlanmış oldu.

Koordinatörlüğünü yapmaktan büyük mutluluk duyduğum bu kursun gerçekleştirilmesinde emeği geçen Dernek Başkanı Prof. Dr. Önder ERGÖNÜL’ün şahsında  Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu’na, Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr.  Sıla AKHAN’ın şahsında VHÇG Yürütme Kurulu’na, kursumuza destek veren fakültemiz Radyodiagnostik AD öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emre KAÇAR’a, kursumuza koşulsuz eğitim desteği vererek katkıda bulunan Abdi İbrahim İlaç San. ve  Tic. A.Ş.’ye ve teknik destek sağlayan Süer Turizm çalışanlarına çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Doç. Dr. Neşe DEMİRTÜRK
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı