Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

“Tam Gün’de Perşembe’ye Kadar Rektör ve Dekanlardan Görüş İstedik”

Bakan Müezzinoğlu: Özel hastanelerdeki fark ücreti düzenlemesi vatandaşın lehine

İSTANBUL – GÜNCEL | 26.10.2013 18:25:30

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, özel hastanelerdeki fark ücreti düzenlemesinin vatandaşın lehine olacağını söyledi.

Avrasya Bir Vakfı’nın 20. kuruluş yıldönümüne katılan Bakan Müezzinoğlu, özel hastanelerde ve tıp merkezlerinde hastalardan alınacak fark ücretinin yüzde 200’e çıkarılmasının vatandaşı mağdur etmeyeceğini belirtti. Müezzinoğlu, mevcut istismarların önüne geçmek için böyle bir düzenlemeye gidildiğini kaydederek, “Bugüne kadar yapılan suistimaller vardı. Bunların önüne geçmek için hükümet olarak böyle bir karar aldık. Üst limiti belirledik ve özel sektördeki sağlık kurumlarının vatandaşlardan alabilecekleri limitleri ilan etmelerini istedik. Türkiye genelinde yüzde 20’den tutun da, yüzde 50’ye, yüzde 100 ve yüzde 200’e kadar alan yerler var. Bunu ilan ederek serbest piyasa şartları oluşturduk. Böylelikle kurumlar alacakları limitleri ilan etmek zorunda kalacak ve ilan ettiği orandan fazlasını alması durumunda, direkt kapatma cezasıyla karşı karşıya kalacak.” diye konuştu.

Rekabet olacağı için bu uygulamanın vatandaşın lehine olacağını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, vatandaşların bölgelerindeki sağlık kuruluşlarını araştırmalarını ve hangi kurumların ne oranı uyguladıklarını takip edip ona göre hareket etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Avrasya Bir Vakfı tarafından düzenlenen ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da katıldığı program sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meclis tarafından ertelenen ‘Tam Gün Yasası’nın tekrar gündeme alınacağını da ifade etti.

Müezzinoğlu, tam gün yasası’yla ilgili çalışmalarını şu şekilde açıkladı: “Perşembe gününe kadar tüm fakültelerimizden, rektörlerimizden ve dekanlıklarımızdan tam günle ilgili görüşlerini istedik. Onların görüşlerine göre tekrar bir değerlendirip ona göre kasım başı veya bu ay sonu cuma- cumartesi günü son şeklini verip kasımın ilk haftasında tekrar Meclis’in gündemine getireceğiz.”