Doğrulama için verilen süre doldu. Lütfen yenileyin.

Şifremi Unuttum

Tomografi ve MR Çekimine Yeni Standardlar Geliyor

Tomografi ve MR çekimine yeni standartlar geliyor

28 Eylül 2013 11:50 (Son güncelleme 28 Eylül 2013 11:51)

Türkiye genelinde yapılan araştırma sonrasında MR, tomografi ve mamografi çekimlerinin uygunluğu ve raporların doğruluğu konusunda, yeni kriterlerin belirleneceği eylem planı hazırlanıyor.

 

ANKARA – YEŞİM SERT KARAASLAN

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, AA muhabirine, radyolojik tetkiklerde doğru, eksiksiz, tekrara gerek bırakmayan hizmet verilebilmesini amaçlayan Türkiye genelindeki MR, tomografi ve mamografi çekimlerinin uygunluğunu inceleyen araştırmada elde edilen verilerin ilgili bilim kurulları ve branş uzmanlarınca değerlendirildiğini söyledi.

Şencan, “bilim kurullarının görüşleri sonrasında yapılacak değerlendirmenin ardından yeni bir eylem planının ortaya konulacağı” bilgisini vererek, “Eylem planında standartları değiştireceğiz. Gerekirse standart bulunmayan ya da mevcut standrtlardan çok uzaklaşmış olanlara hem bilgilendirme hem de arkasından idari ve gerektiğinde maddi yaptırım olacak” diye konuştu.

Eylem planı sonrasında, MR, tomografi ve mamografi gibi görüntüleme tetkiklerinin istenmesi aşamasında, yeni kriterlerin istenmesinin söz konusu olabileceğini aktaran Şencan, “Artık, hekim zorunlu bölgeleri doldurmadan tetkik isteyemeyecek. Gerekçe, tanı, belirti ile bulgular ve hasta öyküsüne ilişkin detaylar belirtilmeden, tetkik istemi kabul edilmeyecek” dedi.

Uygulamaya ve alınacak tedbirlere ilişkin Radyoloji Kongresi’nde bilim insanlarıyla çalıştay düzenleneceğini ve önerilerin ele alanacağını dile getiren Şencan, “Bu öneriler, bizim çalışma grubumuzun düşünceleri. Kongrede radyolagların geri dönüşleri alınacak ve eylem planı şekillenecek” ifadelerini kullandı.