Şifremi Unuttum

Kızamık Evden Çıkmadan, Gerekli Tedbirler Alınmalıdır!

2013-2014 öğretim yılına başlarken Türk Tabipleri Birliği / Pratisyen Hekimler Kolu olarak halk sağlığı açısından bizleri kaygılandıran bir konuda zorunlu bir açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Ülkemizde kızamık olgu sayıları geçtiğimiz yıl içinde ciddi rakamlara ulaşmıştır. Uygulandığı söylenen Eliminasyon, (sıklığını azaltma) programına  rağmen  kızamık olgu sayıları  artmaktadır. Kaygımız artmıştır. Yaz aylarında okulların kapanmasıyla evlere çekilen kızamık okulların açılması ve mevsimsel dönem itibari ile yeniden artışa geçeceğini görmemek mümkün değildir.

AKP Hükümetinin uygulamaya soktuğu sağlık politikalarının, birinci basamak sağlık sisteminin kamusal anlayışını yok etmesinin, bütünlüğü parçalamasının kızamık salgınındaki ağırlığını vurgulayarak bu konudaki görüşlerimizi sürekli aktardık.

2012’de uyardık

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/kizamik-3488.html

http://www.aa.com.tr/tr/rss/111670–saglik-bakani-akdagdan-kizamik-tepkisi?keepThis=true&TB_iframe=true&height=800&width=900&caption=Anadolu+Ajans%C4%B1+G%C3%BCncel+Haberler)

2013’de sayısız defa uyardık

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/kizamik-3609.html

Türk TABİPLERİ Birliği kızamık söyleşisi

TTB 12 Şubat 2013 açıklaması:

(Kızamık salgınıyla baş etmek için kamusal bir sağlık sistemi gerekir)

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/kizamik-3617.html
TTB 5 Mart açıklaması

CEYHUN ATUF KANSU – KIZAMUK AĞIDI şiiri ile 21. Yüzyılda Ülkemizde ‘Kızamık Ağıdı’ Devam Ediyor:

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/kizamik-3651.html

 

Bu açıklamalar sonrasında Türkiye’de geçen yıl aşı yapılacakların sayısını arttıracak şekilde aşı takvimi genişletildi. Okul öncesi döneme de birçok ilde ( 9ay- 6 yaş arası ) aşı yapılmaya başlandı.

Ancak ilköğretim okullarının açılacağı bugünlerde geçen yıl yapılan aşılamaların kayıtlarının düzenli tutulamadığını, ciddi problemler olduğunu, Sağlık Bakanlığı’nın kimin aşısının eksik olduğunu bilmediğini de kendi resmi yazıları ile de maalesef öğrenmiş bulunuyoruz.

KIZAMIK riskli, aşısız çocukların şimdi evlerde olduğunu biliyoruz. Okullar açıldığında temas oranının artacağından dolayı kızamık tanı ve temaslı olgu sayılarının artacağını biliyoruz. TTB-PHK olarak sahada çalışan binlerce pratisyen hekim adına bir kez daha uyarıyoruz

BU NEDENLE

Salgınla mücadelede bütün kurumlar seferber edilerek etkin bir mücadele yürütülmelidir. KIZAMIK BİLİM KURULU kararlarının uygulanmasını halka duyurulması konusunda etkin çaba gösterilmelidir.

Okullar açılırken

Velilerimize  çocuklarının  AŞI durumunu listesinde oldukları aile hekimlerinin kayıtlarından sorgulatarak, okuldaki kişisel sağlık dosyalarını eklenmek üzere okula teslim etmeleri ve çocuklarını okullara öyle başlatmalarını öneriyoruz.

Okulun ilk haftasında kızamık aşıları tamamlanmalıdır.

Okul yönetimleri aşı günlerinde okulda olmayan öğrencilerin eksik aşılarının tamamlanmasını takip etmeli, sağlamalı.

1980’den sonra doğmuş, kızamık geçirmemiş öğretmenlerin, okul çalışanlarının aşılanması değerlendirilmelidir.

 1980-1991 doğumluların da risk altında olduğu bilindiğinden tüm sağlık ve eğitim emekçilerinin bilgilendirilmesi gerekli önlemlerin alınması ve ek aşılarının yapılması ivedilikle sağlanmalıdır.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ PRATİSYEN HEKİMLER KOLU olarak salgını önlemeye yönelik tüm girişimleri hassasiyetle izlediğimizin bilinmesini isteriz. Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce etkili önlemler almaya defalarca yaptığımız uyarılarımızı dikkate almaya çağırıyoruz

Saygılarımızla

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

PRATİSYEN HEKİMLER KOLU