Şifremi Unuttum

Suriye’de Kimyasal Silah Kullanıldığı İddiaları Titizlikle Araştırılmalı ve Sorumluları Açıklanmalıdır

Suriye’de Kimyasal Silah Kullanıldığı İddiaları Titizlikle Araştırılmalı Ve Sorumluları Açıklanmalıdır

23 AĞUSTOS 2013

Birkaç gündür Suriye’de, Şam civarında sivillere yönelik kimyasal silah kullanıldığı ve 1.300’e yakın sivilin hayatını kaybettiğine dair iddialar ve olaya dair olduğu belirtilen bazı görüntüler gündemde. Görüntülerde, yaşamlarını yitiren insanların büyük çoğunlukla kadınlar ve çocuklardan oluştuğu ve vücutlarında herhangi bir iz olmadığı dikkat çekiyor ve kimyasal silah kullanıldığı iddialarını güçlendiriyor.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; kim tarafından ve ne amaçla olursa olsun kimyasal silahların kullanımı bir insanlık suçudur ve uluslararası anlaşmalarla yasaklanmıştır.

Öte yandan Suriye yönetimi ve yönetime muhalif silahlı güçler kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili olarak birbirlerini suçluyor.

(Daha önce de gündeme gelen kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları araştırmak için oluşturulan Birleşmiş Milletler Heyeti halen Suriye’de incelemelerini sürdürmektedir ve El Nusra gibi silahlı çetelerin de bu tür silahlara sahip olduğu daha yakın zamanda ortaya çıkmıştır.)

Kimyasal silah kullanıldığına dair bu son görüntüler ve iddialar, hiçbir şekilde Suriye ve Ortadoğu’ya emperyalist bir müdahalenin gerekçesi olarak kullanılmadan, tarafsız bir şekilde araştırılmalı ve sorumluları kamuoyuna açıklanmalıdır.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ

MERKEZ KONSEYİ