Şifremi Unuttum

Son Dakika: İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu Göz Altına Alındı

Sözün Bittiği, Aklın Durduğu Yerdeyiz! İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu’nun da Aralarında Bulunduğu Onlarca Sendika ve Meslek Örgütü Yöneticisi Gözaltında!

08 TEMMUZ 2013

23 günden bu yana polis barikatları kurularak halka kapatılan Gezi Parkı bugün İstanbul Valisi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın katıldığı resmi törenle tekrar “halka açıldı”. Vali Hüseyin Avni Mutlu, kamuya açık olan bir alanın tekrar kamuya açıldığını ilan ederek bir ilke imza atmış oldu.

Akşam saatlerinde yaşanan gelişmelerse, AKP Hükümeti’nin ve Valisi’nin akıl ve vicdan tutulmasının devam ettiğinin göstergesi oldu. İstanbul Tabip Odası’nın da  bileşenleri arasında yer aldığı Taksim Dayanışması’nın bu akşam 19.00’da yapacağı basın açıklaması yine polisin şiddetli saldırısıyla engellendi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, üyemiz Dr. Kamil Tekerek, Mimarlar Odası yöneticisi Mücella Yapıcı, TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz’ın da aralarında olduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

AKP Hükümeti ve Valisi’nin demokratik, anayasal hakların kullanımına, kişi hak ve özgürlüklerine karşı giriştiği bu akıl ve hukuk dışı saldırıyı kınıyoruz.

Haksız, hukuksuz yere gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, kamuya açık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’ndaki polis işgaline son verilmeli, meydanlar ve parklar gerçek sahiplerine; halka bırakılmalıdır.

Türk Tabipleri Birliği

Merkez Konseyi

İTO Hukuk Bürosu Sorumlusu Av. Meriç Eyüboğlu bildiriyor (8 Temmuz 2013 Saat 20.10):

“Aralarında İTO Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu’nun da olduğu, gözaltındaki 35 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.”