Şifremi Unuttum

Antibiyotik Alarm Veriyor

Antibiyotik alarm veriyor

Üç reçeteden birinde antibiyotik var

20 Haziran 2013 Perşembe, 09:35:44 Güncelleme: 09:36:28

LÜTFİ ERDOĞAN / ANKARA

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ilaç araştırması, Türkiye’de aşırı antibiyotik kullanıldığını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre 2012 yılında yazılan 336 milyon reçetenin 112 milyonunda antibiyotikilaçlar yer aldı.Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ilan ettiği rakamların oldukça üzerindeki antibiyotikkullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Bu kapsamda, ilaç kullanımı ve akılcı ilaç uygulaması konusunda eğitimler verilecek; eğitimler aile hekimlerinden başlayacak.

DSÖ’YE GÖRE 7 REÇETEDEN 1’İ
DSÖ, antibiyotikle ilgili hazırladığı raporda, doktorların en fazla 7 reçeteden birinde antibiyotik yazması gerektiğine dikkat çekiyor. Araştırmaya göre Türkiye’de bu rakam 3 reçetenin 1’i olarak gerçekleşti. Böylece 2012 yılında yazılan 336 milyon reçetenin 112 milyonunda antibiyotikilaçlar yer aldı.

GÜNLÜK KULLANIM 42 BİRİM
DSÖverilerine göre antibiyotik kullanımında Yunanistan ilk sırayı alırken, Türkiye ikinci oldu. Yunanistan’da günlük 1000 kişi 45 birim antibiyotik kullanırken, Türkiye’de bu rakam 42.Reçetelere yansıyan antibiyotik kullanımı en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülüyor. Bölge illerinde yazılan her iki reçeteden birinde antibiyotik ilaçlar bulunuyor. En çok antibiyotik kullanan iller; Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari.

AİLE HEKİMLERİNE İLAÇ EĞİTİMİ
Antibiyotik raporunun ardından reçetelerin yüzde 45’inin yazan aile hekimlerine yönelik çalışma başlatılması gündeme geldi. İlaç kullanımına yönelik eğitimler öncelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 7 ilden başlayacak. Doktorlara aşırı antibiyotik kullanımının zararları ve akılcı ilaç kullanımının faydaları anlatılacak. Böylece aşırı antibiyotik yazılmasının önüne geçilecek.

Anahtar Kelimeler
Sağlık Bakanlığı, Antibiyotik, ilaç araştırması, Dünya Sağlık Örgütü , DSÖ