Şifremi Unuttum

Müezzinoğlu’ndan Gezi Açıklaması

Müezzinoğlu’ndan Gezi Açıklaması

14.06.2013 Cuma 18:07

Gezi Parkı’nda görev yapan sağlıkçılar hakkında soruşturma açılacağı haberleri sorulan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Mesai dışında hiç kimsenin nerede ne yaptığına bakmayız ama mesaisini bırakıp gittiyse tabii ki soruşturma yapılır” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı’nın açılışının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, “Gezi Parkı’nda görev yapan doktorlara soruşturma açılacağı haberleri doğru mu?” sorusu üzerine Müezzinoğlu, “Sağlık hizmeti sunma mekanları ve merkezleri bellidir.Herhangi bir yerde bir reçete yazmak, tedavi yapmak Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabiidir. Buralarda oluşabilecek herhangi bir malpraktisin muhatabı ve sorumlusunun hukuken kim olduğunun kayıt sistematiğinin olması, Türkiye’deki sağlıkla ilgili uygulamaların, bilgilerinin toplanması, yarın doğacak hukuki sonuçların takibi için bir sistemin, düzenin olması gerekir.

Dolayısıyla bu anlamda düzenin ve sistemin kurulması adına bölgedeki tüm özel ve kamu hastanelerine gelecek yaralı hastalarla ilgili bilgi akışının sağlıklı olmasıyla ilgili duyurular yapıldı. Yasa dışı veya izin dışı uygulamalar yapıldığında savcılık gereğini yapar” dedi.

“Sağlık Bakanlığı bünyesinde böyle görev yapan doktorlara yönelik bir soruşturma var mı?” sorusuna Bakan Müezzinoğlu, “Mesai saatinde, mesai dışında hiç kimsenin nerede ne yaptığı değil ama mesaisini bırakıp gittiyse tabii ki soruşturma yapılır” diye yanıt verdi.