Şifremi Unuttum

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Sağduyu Çağrısında Bulundu

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Sağduyu Çağrısında Bulundu

(İHA) – Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkçe Olimpiyatları etkinliklerine katılmak üzere Tekirdağ’a geldi. İlk olarak Tekirdağ Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu’nu ve eşi Faize Müezzinoğlu’nu burada Vali Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya karşıladı. Valilikte Gezi Parkı olaylarını değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, “Yaşananlar içimizi biraz acıtıyor ama bir söz vardır, bir musibet, bin nasihatten evladır. Şimdi bu olaylar ülkemizi, milletimizi, iç huzurumuzu tatsız ediyor. Hemen hemen 75 milyonun yüzde 99’unu rahatsız eden olayları yaşıyoruz. Bu olayları bir musibet gibi görüyorum. Herkes kendi penceresinden nasihatini alması lazım. Biz bu ülkenin hep birlikte millet olma şartlarını taşıyan unsurlarız. Olaylara fiili olarak destek veren de, ‘bu olaylar niye oluyor’ diyen de herkes şapkasını önüne almalıdır. Milletimizin yaşadığı bu musibetten herkes kendi payına olan dersi çıkarmalıdır” dedi.

Toplumun bütün kesimlerine sağduyu çağrısında bulunan Bakan Müezzinoğlu, “Ülke olarak milletçe bir sağduyuya ihtiyaç var. Bedelini milletin ödediği hiçbir hadisenin büyümesinin yanında ve tarafından olmamalıyız. Bunun bedelini Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödüyor. Kendi imajımız sarsılıyor. İç huzurumuz bozuluyor. Birbirimizi anlamakta zorlanıyoruz. Hepimizin bir karşı tarafa geçerek birbirimize empati yapmamız lazım ki, bu aksilikleri beraberlikle çözmemiz gerekir” diye konuştu.

“AMBULANSLAR OLAYLARDA BİN YARALI TAŞIDI”
Ambulansların Türkiye genelindeki olaylarda bin yaralıyı taşıdığını ifade eden Müezzinoğlu, “Sokağa inen ve sokağa destek verenler de yeniden bir değerlendirme yapmalı. Biz birbirimize tepki göstererek, birbirimize dirsek göstererek hatta yakarak yıkarak bir yerlere varamayız. Herkesten sağduyuyu ön planda tutmasını istiyoruz. Biz bu olaylarda bin yaralı vatandaşımızı ambulanslarla taşımışız. İki tane vatandaşımızı kaybettik. Bu insanlarımız 10 gün önce sapasağlamdı. Hatay’da 22 yaşında bir evladımız, Adana’da 27 yaşında gencecik bir polisimizi kaybettik. Bu kayıpların telafisi yok” dedi.

Yarından itibaren sağduyunun hakim olacağını aktaran Müezzinoğlu, “Sağduyu itiraz etme, fikirlerini söyleme, protesto etme demokrasilerin gereğidir. Ama yakma yıkma, tahrip etme konusunda sağduyulu olunması gerekiyor. Ben inanıyorum ki akşama, sabaha toplumsal sağduyu ile birlikte yönetimsel sağduyunun da hakim olacağı bir süreci yarından itibaren başlatabiliriz. Bunu bir musibet görüp, bu milleti yeni musibetlerle karşı karşıya getireceğimiz sürece destek olmamalıyız” şeklinde konuştu.

Valiliğin ardından CHP’li Belediye Başkanı Adem Dalgıç’ı makamında ziyaret eden Bakan Müezzinoğlu, daha sonra Hükümet Caddesi üzerinde vatandaşları selamladı. Burada kolu sarılı bir çocukla sohbet eden Bakan Müezzinoğlu, çocuğun alçılı kolu üzerine imzasını attı. Bakan Müezzinoğlu, AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinin ardından Türkçe Olimpiyatları etkinliğine katıldı.