Şifremi Unuttum

Gösterilerde İlk Can Kaybı

 

03 Haziran 2013

Taksim Gezi Parkı’nda tamamen barışçıl olarak başlayan bir çevre duyarlılığı eylemine vahşice saldırılarak karşılık verilmesi sonucu başlayan olaylarda ilk ölüm haberinin gelmesi üzerine Türk Tabipleri Birliği ve İstanbul Tabip Odası 3 Haziran 2013 günü bir basın toplantısı düzenlediler.

İstanbul Tabip Odası Cağaloğlu binasında yapılan basın toplantısına TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu katıldı. Yapılan açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenilerek daha fazla ölüm olmadan bu şiddetin durdurulması çağrısı yapıldı.

Bilgi notu için tıklayınız.

Basın Açıklaması
03.06.2013

Gösterilerde İlk Can Kaybı: Mehmet Ayvalıtaş Hayatını Kaybetti

Başbakan’a Sesleniyoruz:
Daha Fazla Ölüm Olmadan Bu Şiddeti Durdurun

Taksim Gezi Parkı’nda tamamen barışçıl olarak başlayan bir çevre duyarlılığı eylemine vahşice saldırılarak karşılık verilmesi sonucu başlayan olaylarda ne yazık ki ilk ölüm haberi geldi. Dün gece İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde, bir otomobilin bütün uyarılara rağmen durmayarak TEM Otoyolu’nda gösteri yapan kitlenin arasına dalması nedeniyle Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi Mehmet Ayvalıtaş isimli genç hayatını kaybetti.

Öncelikle yaşamını kaybeden genç yurttaşımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Açık olarak ilan ediyoruz:

Bu ölümün sorumlusu; günlerdir süren demokratik gösterileri vahşice bir şiddetle durdurmaya çalışan, göstericilerin haklı taleplerine kulak vermek yerine onları “üç beş çapulcu” diyerek tahrik eden; bununla da yetinmeyip “Yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz” diyerek iç savaş kışkırtıcılığı yapan siyasi iktidardır.

Hükümet’in acilen yapması gerekenler açıktır:

  • Polis şiddeti durdurulmalı, polis geri çekilmelidir.
  • Binlerce yurttaşımızın yaralanmasına ve Mehmet Ayvalıtaş isimli gencimizin ölümüne neden olan yöneticiler; İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü, başta Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Balıkesir, Antalya, Kocaeli  olmak üzere  vatandaşlara şiddet uygulanan bütün illerin vali ve emniyet müdürleri derhal görevden alınmalıdır.
  • Gözaltına alınan bütün yurttaşlar serbest bırakılmalıdır.
  • Gezi Parkı halka açılmalı;  AVM ve Topçu kışlası yapılması planlarından vazgeçildiği  bizzat Başbakan tarafından resmen açıklanmalıdır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz:

Taksim Gezi Parkı’nı korumak için demokratik haklarını kullanarak barışçıl bir şekilde gösteri yapan yurttaşlara karşı bu insanlık dışı şiddet, bu zulüm, bu vahşet durmadığı takdirde korkarız ki çok daha fazla can kaybı meydana gelecektir ve bu ölümlerin sorumlusu AKP İktidar olacaktır ve

HİÇBİR SİYASİ İKTİDAR BU ÖLÜMLERİN BEDELİNİ ÖDEYEMEZ!

Türk Tabipleri Birliği olarak yurttaşlarımızın demokratik haklarını kullandığı için öldürülmediği, polis tarafından ölümcül yaralanmalara maruz kalmadığı bir ortam gelişinceye kadar hekimlik hizmetini acil durumlar için yoğunlaştıracağımızı,

Bu şiddetin durdurulması için ülke çapında yapacağımız eylemi diğer emek, meslek örgütleriyle birlikte kararlaştırarak gün içinde kamuoyuna açıklayacağımızı duyururuz.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ/

İSTANBUL TABİP ODASI