Haber

KLİMİK COVID-19 Simpozyumu 10-12 Eylül 2021’de İstanbul’da Yapılıyor

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Hepimizin yakından takip ettiği üzere, 2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkıp birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılan COVID-19 hastalığı toplumsal hayatta yarattığı büyük etkilerle devam ediyor. Teknolojik ilerlemenin ve iletişimin ulaştığı düzey, bilimsel üretimin hızla artmasını sağlıyor ve pandeminin tüm dünyada neredeyse dakikası dakikasına takip edilebilmesini kolaylaştırıyor. Ancak aynı zamanda, özellikle medyada ve sosyal medya platformlarında doğru olmayan bilgilerin de hızla yayıldığını ve çoğaldığını görüyoruz. Bu bilgi yığını içinden doğru olanlarını seçebilmek giderek zorlaşıyor. Üstelik bu durum sadece medya için geçerli değil. Hakemli bilimsel dergilerde yayımlanan çalışmalar içinden de iyi planlanmış ve kaliteli çalışmaları seçebilmek, boşa zaman kaybetmeden en doğru bilgilere ulaşmak hepimizi çok zorluyor.

KLİMİK Derneği olarak bu zorluk içinde çalışmakta olan siz değerli üyelerimize yardımcı olabilmek adına, pandeminin başından beri düzenlediğimiz haftalık çevrim içi toplantılarla en güncel bilimsel bilgileri, verileri, deneyimleri paylaşmaya çalıştık. Pandeminin sonunun yaklaştığını umduğumuz bu günlerde, COVID-19 ile ilgili hem dünyada hem de ülkemizde biriken bilimsel verileri, bilgileri paylaşmak, hastalığı ve pandemiyi bu bilgiler ışığında ele alıp geleceğe yönelik dersler çıkarabilmek ve elbette kendi özgün bilimsel üretimlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşabilmek için bir simpozyum düzenleme kararı aldık.

10-12 Eylül 2021’de düzenleyeceğimiz ve A’dan Z’ye COVID-19’u ele alacağımız bu simpozyum hibrit olarak planlanmakta. Dolayısıyla gelebilen üyelerimizle yüz yüze etkileşimde bulunma şansı da yakalayacağız. KLİMİK kongrelerini aratmayacak bir bilimsel şölen olmasını beklediğimiz simpozyumun ülkemizdeki bilim ortamına ve uzmanlık alanımıza önemli katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Simpozyum sırasında derneğimizin 18. Dönem kurullarının seçileceği genel kurulumuzu da gerçekleştireceğiz. Bu genel kurulu, üyelerimizin dernek etkinlikleri ile ilgili görüşlerini, eleştiri ve katkılarını, geleceğe ilişkin öngörü, istek ve beklentilerini dile getirecekleri çok önemli bir platform olarak görüyoruz. Sadece alanımızda değil ülkemiz tıp ortamında da çok önemli yeri olan derneğimiz, sizlerin katılımıyla belirlenecek yeni kurullarıyla bilim ve sağlık için daha büyük çalışmalar yapmak üzere yoluna devam edecektir. Hepinizi Olağan Genel Kurula katılmaya ve Derneğimizle ilgili görüşlerinizi paylaşmaya davet ediyoruz.

Bu yıl 35. yaşını kutlayan derneğimizin ulaştığı kurumsallık sizlerin büyük katkılarının ve sahiplenmenizin eseridir. Beş yıl önce 30. yılımızı kutlarken belirlediğimiz temel ilkelerimiz (cumhuriyet değerlerine bağlılık, bilimsellik, liyakat-yeterlilik, etik değerlere bağlılık ve bağımsızlık) halen tüm faaliyetlerimize yön vermektedir. 35. yılımızda bu ilkelere ek olarak önümüzdeki 5 yılda yapacağımız çalışmaları yönlendirecek yeni ilke ve hedefleri sizlerin katkılarıyla belirlemek istiyoruz. Simpozyumun ve genel kurul toplantısının, uzun zaman sonra yüz yüze gelebileceğimiz toplantılar olması itibariyle bu amaca da hizmet etmesini umuyoruz.

10-12 Eylül’de İstanbul’da görüşmek ümidiyle hepinize bilim ve sağlıkla geçireceğiniz mutlu yaz ayları diliyorum.

Prof. Dr. Alpay AZAP
Simpozyum Başkanı

KLİMİK COVID-19 Simpozyumu Web Sitesi İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber