Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Omikron Diğer COVID-19 Varyantlarından Daha Tehlikeli Olmayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) üst düzey bilim insanları, omikron varyantının diğer koronavirus türlerinden daha tehlikeli görünmediğini söylerken, kesin bir açıklama yapılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda uyardı.

Açıklamalar, mutasyona uğramış varyant nedeniyle endişelerin arttığı ve birçok ülkenin sınır kısıtlamaları ile karantinaları yeniden gündemine aldığı bir dönemde geldi.

DSÖ Acil Durum Direktörü Michael Ryan, omikronun önceki varyantlardan daha bulaşıcı olduğunu, bununla birlikte kullanılan aşıların varyant üzerindeki etkinliğinden şüphe duyulması için bir neden olmadığını ifade etti.

omikron hakkındaki ön verilerin diğer varyantlardan daha şiddetli olmadığını işaret ettiğini söyleyen Ryan, bulguların hastalığın daha az şiddetli olma eğiliminde olabileceğini işaret ettiğini belirtti. DSÖ yüksek yetkilisi bununla birlikte konu hakkında daha derinlemesine araştırmalar yapılmasının şart olduğunun da altını çizdi.

“Şiddetli hastalık ve hastaneye yatış açısından şimdiye kadar tüm varyantlara karşı etkili olduğu kanıtlanmış son derece etkili aşılarımız var” diyen Acil Durum Direktörü, omikron konusunda da aşıların etkin olmaması için “bir neden bulunmadığını” ifade etti. Bununla birlikte aşıların yeni varyanta karşı koruma gücünün diğer varyantlardaki kadar yüksek olmayabileceğini de kabul etti.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber