Haber

Bir Arastırmaya Göre Çin’de COVID-19 Tedbirlerinin Aniden Kaldırılması Sonrası İki Ayda İki Milyon İnsan Öldü

Fred Hutchinson Kanser Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin’de Aralık 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında 30 yaş üstü kişiler arasında tahmini 1.87 milyon ölüm vakası meydana geldi.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Çin’in COVID-19 salgını sırasında uyguladığı “Sıfır COVID” politikasından aniden çıkmasını takip eden iki ay içerisinde 2 milyon kişi ölmüş olabilir.

Seattle merkezli Fred Hutchinson Kanser Merkezi tarafından yapılan çalışma, Çin’deki bazı üniversiteler tarafından yayımlanan ölüm verileri ve internet aramalarından elde edilen verilerden yola çıkarak yapıldı.

Araştırmaya göre, Aralık 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında 30 yaş üstü kişiler arasında tüm nedenlerden dolayı tahmini 1.87 milyon fazla ölümün meydana geldiği ve Tibet hariç Çin anakarasındaki tüm eyaletlerde bu durumun gözlendiği tespit edildi.

Raporda, “Bulgular, Çin anakarasındaki tüm bölgeleri kapsayan bu grup çalışmasında, Çin’in sıfır Covid politikasının sona ermesinden sonraki ilk 2 ayda 30 yaş ve üzeri bireyler arasında tahmini 1.87 milyon fazla ölüm meydana gelmiştir. Ölümler ağırlıklı olarak yaşlı bireyler arasında meydana gelmiş ve Tibet hariç Çin anakarasındaki tüm eyaletlerde gözlenmiştir” denildi.

Pekin’in geçen yıl aralık ayında üç yıllık ‘Sıfır COVID’ politikasını aniden sona erdirme kararı alması, hastaneye yatışlarda ve ölümlerde büyük bir artışa yol açmıştı.

Çin yönetimi, hastaneler tıka basa dolu olmasına rağmen veri paylaşmıyordu ve bu uluslararası arenada sert eleştirilere neden oluyordu.

Keza isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı Çinli sağlık kaynakları, hükümetin gerçek ölüm rakamlarını açıklamadığını dile getiriyordu.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber