Haber

Yeni Zelanda’da Biri Aynı Gün İçinde 10 Doz Koronavirus Aşısı Yaptırdı

Yeni Zelanda’da ismi açıklanmayan bir erkeğin, para karşılığında başkaları adına koronavirus aşısı yaptırdığı ortaya çıktı. Yetkililer, bir günde 10 doz koronavirus aşısı yaptıran adamın davranışını “aptalca ve tehlikeli” olarak nitelendirdi. Aşı yaptırırken kimlik göstermenin gerekmediği Yeni Zelanda’da, çoğu mekan ve kamu kuruluşu aşı kartını zorunlu tutuyor.

Stuff adlı haber sitesi, ismi açıklanmayan ve şu anda soruşturma altında olan adamın birkaç aşı merkezini ziyaret ettiğini söyledi. Yerel basın ise  söz konusu adamın para karşılığında başkaları için aşı olduğunu bildirdi. Yeni Zelanda Covid-19 aşı ve bağışıklama programı yöneticisi Astrid Koornneef, Sağlık Bakanlığı’nın konuyu çok  ciddiye aldığını söyledi.

Koornneef, “Bu durumdan çok endişe duyuyoruz ve uygun kurumlarla çalışıyoruz. Başka birinin kimliğine bürünmek ve tıbbi tedavi görmek tehlikelidir. Bu, sahte bir kimlikle aşı olan kişiyi ve aşı yaptırmadığı halde aşı yaptırmış gibi sağlık kaydı tutulan kişinin hayatını riske atıyor” dedi. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı olayın nerede geçtiğini açıklamadı. Ancak, adama mümkün olan en kısa sürede doktora gitmesinin tavsiye edildiği belirtildi.

Auckland Üniversitesi’nden aşı uzmanı Helen Petousis-Harris konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut çalışmaların bu kadar aşırı dozları kapsamadığını ve bir günde 10 doz  aşı olan birine ne olabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

Petousis-Harris, vücudun aşıya karşı bağışıklık tepkisi oluşturduğu için adamın bir veya iki gün boyunca yorgun hissetmesinin muhtemel olduğunu söyleyerek olayı, “İnanılmaz derecede bencilce” olarak tanımladı.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Graham Le Gros, ise adamın davranışı “aptalca ve tehlikeli” olarak nitelendirdi. Adamın 10 doz aşıdan ölme ihtimalinin düşük olduğunu, ancak çok fazla doz almasınını aşının  işe yaramayacağı anlamına gelebileceğini sözlerine ekledi.

Yeni Zelanda’da insanlar aşı olurken kimlik göstermek zorunda değiller. Ülkedeki birçok işletme ise yalnızca tam aşılanmış kişilerin bu yerlere girmesine izin veren yerli bir aşı sertifikası kullanıyor.

Beş milyon nüfuslu ülke, pandeminin başlangıcından bu yana yaklaşık 12 bin 500 vaka ve 46 ölüm bildirdi. Yeni Zelanda, sakinlerin yaklaşık yüzde 89’u tamamen aşılandı.

Haber İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber