Haber

Yeni Antiviral İlaç COVID-19 Tedavisinde Son Derece Etkili Bulundu

Cuma günü yayımlanan ve virusun yakında bir hapla tedavi edilebileceğini vadeden bir araştırmaya göre, deneysel bir ilaç, insanların hastaneye yatmasına neden olacak ciddi COVID-19 infeksiyonlarının yarısını önledi.

Merck & Co. ve Miami’deki Ridgeback Biotherapy tarafından üretilen antiviral ilaç molnupiravir, COVID-19 teşhisi konulduktan sonraki beş gün içinde 385 kişiye verildi. Testi pozitif çıkan 377 gönüllüye ise plasebo verildi.

Tüm katılımcıların şiddetli COVID-19 için en az bir risk faktörü vardı. Şirketler, katılımcıların 60 yaşın üzerinde olduklarını ya da diyabet, obezite veya kalp hastalığına sahip olduklarını bildirdiler.

Aslen Atlanta’daki Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen molnupiravir, beş gün boyunca günde iki kez alınan dört hap olarak verildi.

Bir ay süren deneme sırasında molnupiravir alan katılımcıların 28’i (%7.3) hastaneye kaldırıldı. Plasebo grubunda ise 53 kişi (%14) hastaneye kaldırıldı ve bunlardan sekizi yaşamını yitirdi.

Çalışmaya 750 katılımcının daha katılması gerekiyordu, ancak bağımsız bir izleme kurulu, ilacın çok etkili olduğuna ve herhangi birine plasebo vermeye devam etmenin etik olmayacağına karar verdi.

Haber İçin Tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber