Haber

Yale Üniversitesi’nin Çalışması: COVID-19’a Karşı Aşı Koruması Kısa Ömürlü, Yeniden İnfeksiyona Karşı Güvenilir Koruma Güncel Takviye Doz Gerektirir

COVID-19 aşıları infeksiyona ve ağır hastalıklara karşı korunmak için ilk kez kullanıma sunulduğundan, korumanın ne kadar süreceği ve ne zaman ek bir takviye aşısı yaptırmanın ne zaman gerekebileceği konusunda çok fazla belirsizlik olmuştu.

Yale Halk Sağlığı Okulu ve Charlotte’daki Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri tarafından yönetilen bilim insanlarından oluşan ekibin şimdi bir cevabı var: aşıdan sonra güçlü koruma kısa ömürlüdür.

Çalışma, Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson veya Oxford-AstraZeneca aşılarından veya doğal infeksiyonun ardından yeniden infeksiyon olasılığını ölçen ilk çalışmadır. Bulgular Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlandı.

Bir kişinin aşı olmasına rağmen infekte olduğu yeni infeksiyon riski aşının tipine bağlıdır. Araştırmaya göre, mevcut mRNA aşılarının (Pfizer-Biontech, Moderna) en yüksek düzeyde koruma sağladığı süre, doğal infeksiyona ve Johnson & Johnson ve Oxford-AstraZeneca aşılarına göre yaklaşık üç kat daha uzundur.

Haber İçin Tıklayınız

Makale İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber