Haber

“Uzun COVID” Süresi ve Prevalansı Hakkında Bir Çalışma: Aylar Süren Halsizliğin Sıklık Oranı Yüksek

Tek merkezli ileriye dönük bir çalışma, COVID-19’lu kişilerin yaklaşık üçte birinin infeksiyon başlangıcından ortalama 6 ay sonra bile geçmeyen semptomlara sahip olduğunu öne sürdü.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’nden Helen Chu ve ortak yazarlar, JAMA Network Open dergisinde yayımlanan bir  araştırma mektubunda, infeksiyonları asemptomatik ila şiddetli arasında değişen COVID-19 hastaları arasında en sık iki problemin (yorgunluk ve koku veya tat kaybı) devam ettiğini bildirdi.

Yine yazarlardan Washington Üniversitesi’nden ortak Denise McCulloch, “COVID-19’un etkileri, hastalığı hafif geçiren kişilerde bile akut infeksiyonun çok ötesine geçebilir” dedi.

MedPage Today’e “Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma, COVID tanısından 9 ay sonrasına kadar anket yapılan bireylerle hastalık sonrası en uzun takip edilen semptom değerlendirmesini sunuyor” dedi.

McCulloch, daha önceki çalışmaların büyük ölçüde hastanede yatan COVID hastalarında uzun süreli etkilere odaklandığını belirtti. “Çalışmamız, çoğunlukla ayakta tedavi gören hastalardan oluşan bir grubu tanımlamada benzersizdir: kohortumuzun % 90’ı COVID-19 hastalığını hafif geçirmesine rağmen üçte birinde geçmeyen etkiler var” dedi.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber