Haber

Uzmanlar, COVID-19 Aşısıyla İlgili Vaatlerin Yanlış Beklenti Yarattığı Konusunda Uyarıyor

COVID-19’u önleyici aşı çalışmaları son sürat devam ederken, acil durumda kullanılmak üzere aşının gelecek sonbahara hazır olacağına dair vaatlerin gerçekçi olmayan beklentiler yarattığı konusunda uzmanlar uyarıyor.

Haberde, aşı geliştirme çalışmalarının aşamaları sıkıştırılabilse ve malzemeler hızla üretilip kullanıma alınsa bile, Amerikalıların çoğunluğunun aşılanmasının aylar veya daha uzun zaman alabileceği bildiriliyor. Dünyanın birçok ülkesinde, bu sürenin çok daha uzun olabileceği ve yeni koronavirusun yarattığı riskin önümüzdeki bir kaç yıl boyunca devam edeceği söyleniyor.

Aşı çalışmalarına ilk başlayan (Moderna biyoteknoloji şirketine ve Oxford Üniversitesi’ne bağlı gruplar da dahil) bazı adayların, acil uygulama için yeterli bulguyu bir kaç ay içinde elde edebileceklerine ilişkin raporlarda bu gerçeğin gölgede bırakıldığı öne sürülüyor.

Haberde ayrıca, Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi Direktörü Michael Osterholm’un endişelerine yer veriliyor. Michael Osterholm, ellerinde bir aşı olacağına dair beklentileri nedeniyle, insanların daha büyük olmasından korkulan yeni bir infeksiyon dalgasına karşı hazırlıklı olmadığından endişe duyduklarını belirtiyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber