Haber

SARS-CoV-2 Virusunun Kökenine İlişkin Rapor: Dünya Sağlık Örgütü Daha Fazla Araştırma Yapılması İçin Çağrıda Bulunuyor

Uluslararası ekibin 14 Ocak – 10 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında Wuhan bölgesindeki ziyaretine ilişkin rapor bugün (30 Mart 2021) yayımlanırken, DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus daha fazla araştırma yapılması için çağrıda bulundu.

Rapor, 2020 Mayıs ayında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Asamblesi’nde oybirliğiyle kabul edilen ve DSÖ’ye “bilimsel ve işbirliğine dayalı saha görevleri gibi çalışmaları dahil ederek, virusun zoonotik kaynağını ve ara konakçıların olası rolü de dahil olmak üzere insan nüfusuna giriş yolunu belirlemesi” çağrısında bulunan bir üye devlet kararından kaynaklanıyor.

Hafta sonu raporun tamamını alan Dr. Tedros, Üye Devletlere yaptığı açıklamada, yorulmak bilmeden çalıştıkları için ekibe teşekkür etti. Konuya ilişkin anlayışı önemli ölçüde artırmakla birlikte, raporda da belirtildiği üzere, daha ileri çalışmalarla ele alınması gereken soruları gündeme getirdiğini söyledi.  “DSÖ açısından tüm hipotezler masada kaldı. Bu rapor çok önemli bir başlangıç ​​ama son değil. Henüz virusun kaynağını bulamadık. Bilimi takip etmeye devam etmeliyiz ve hep yaptığımız gibi çevrilmemiş taş bırakmamalıyız” dedi. “Bir virusun kökenini bulmak zaman alıyor ama virusun kaynağını bulmayı dünyaya borçluyuz, böylece bunun tekrar olma riskini azaltmak için toplu adımlar atabiliriz. Tek bir araştırma gezisi tüm yanıtları sağlayamaz.”

Haber İçin Tıklayınız 

Rapor İçin Tıklayınız

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber