Haber

Kuzey Kore 15 Şüpheli COVID-19 Ölümü Daha Bildirdi

Devlet medyasının Pazar günü bildirdiğine göre Kuzey Kore, ülkedeki ilk COVID-19 salgınını bastırmak için bir milyondan fazla sağlık çalışanını ve diğer çalışanları seferber ederken 15 ölümü ve yüz binlerce ateşli hastayı doğruladı.

Kuzey Kore, iki yıldan fazla bir süredir ülkede koronavirus olmadığına dair çok tartışmalı bir iddiayı sürdürdükten sonra, pandeminin başından bu yana ilk COVID-19 hastalarını saptadığını geçen Perşembe günü duyurdu.

Nisan ayının sonundan beri ateş şikayetinin ülke genelinde “patlayarak” yayıldığını açıkladı, ancak tam olarak kaç COVID-19 vakasının bulunduğunu açıklamadı. Bazı uzmanlar, Kuzey Kore’nin yüksek sayıda şüpheli COVID-19 hastasına test uygulamak için gereken tanı kitlerinden yoksun olduğunu söylüyor.

Pazar günü bildirilen ek ölümlerle birlikte ülkenin bildirdiği ateşe bağlı ölüm sayısı 42’ye çıktı. Resmi Kore Merkez Haber Ajansı ayrıca, ateşli 296.180 kişinin daha eklendiğini ve şimdiye kadar bildirilen toplam sayının 820.620’ye çıktığını bildirdi.

Salgın, Kuzey Kore’de insani bir kriz yaşanması endişelerine yol açtı, çünkü ülkedeki 26 milyon insanının çoğunun koronavirusa karşı aşısız olduğuna inanılıyor ve ülkenin halk sağlığı sistemi on yıllardır karmakarışık durumda. Bazı uzmanlar, dışarıdan hemen aşı, ilaç ve diğer tıbbi malzemeler sevk edilmezse Kuzey Kore’de büyük çaplı ölümler yaşanabileceğini söylüyor.

Haber İçin Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu yazılar da ilginizi çekebilir

Daha Fazla Haber